Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում վերադառնալ խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետի ընտրության քվեարկությունից հետո «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության հրապարակում հավաքված ցուցարարներին կոչ արեց կրկին վերադառնալ գործադուլի և դասադուլի կազմակերպման, փողոցների փակման գործելաոճին:
«Հանրապետական խմբակցության գործողությանը մեր հակագործողությունը լինելու է շատ արագ, վաղը հայտարարվում է տոտալ գործադուլ և դասադուլ: Առավոտյան 8:15-ից շրջափակում ենք բոլոր փողոցները, հաղորդակցության ուղիները, մետրոն, օդանավակայանը: Մեր պայքարը չի կարող չպսակվել հաղթանակով»,- դիմելով ցուցարարներին՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ իրենց պայքարը «բաց ձեռքերի է և խաղաղ քաղաքացիական պայքար է»:
Անդրադառնալով Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետի ընտրության ժամանակ տեղի ունեցած քննարկումներին՝ Փաշինյանն ասաց, որ իր գնահատմամբ՝ քննարկումն ուներ պրովոկացիոն բնույթ: «Նրանք անընդհատ ուզում էին հասնել նրան, որ ժողովուրդը և նրա թեկնածուն նյարդայնանան, ափերից դուրս գան, պրովոկացիոն բաներ անեն, գրոհներ կազմակերպեն, բայց մենք դիակապտությամբ չենք զբաղվում: Քաղաքական բանակցությունները կարող են վերաբերվել միայն ու միայն ՀՀԿ-ի «քաղաքական հուղարկավորությանը և հոգեհացին»»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Փաշինյանը
Միաժամանակ, նա նշեց, որ իրենք հետ քայլ անելու տարբերակ և հնարավորություն չունեն: Նիկոլ Փաշինյանը դիմեց նաև ՀՀ ոստիկանությանը, որպեսզի վերջինս «մի կողմ թողնի բոլոր ձևականությունները, ցած դնի վահաններն ու մահակները և խառնվի ցուցարար ժողովրդին»՝  հիշեցնելով, որ ԱԺ Հանրապետական  խմբակցության մեկ պատգամավոր՝ Ֆելիքս Ցոլակյանը, կողմ է քվեարկել վարչապետի պաշտոնում իր թեկնածությանը:

Nikol Pashinyan calls for restoring peaceful acts of civil disobedience
YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS. Following failing to elect a Prime Minister at the parliament of Armenia, Nikol Pashinyan headed to the Republican Square where thousands of protesters were waiting for him. He urged his followers to restore peaceful acts of civil disobedience starting from tomorrow morning.
“Our counter-move against the action of the Republican faction will be very rapid. Tomorrow total strike is declared. We block all the streets, communications, subway and the airports starting from 08:15. Our struggle cannot end in a failure”, Nikol Pashinyan said, addressing the protesters, adding that their struggle is “a peaceful civilian struggle with open hands”.
Referring to the debates at the National Assembly before the election of the PM, Pashinyan assessed them as provocative. “They wanted to achieve a point where the people and the candidate of the people would become nervous, take provocative actions, organize attacks but we are not engaged in acts of robbing the dead. The talks may refer only to the “political funeral” of the RPA”, ARMENPRESS reports Pashinyan as saying.
At the same time he noted that they have no option or opportunity to make a step back. Nikol Pashinyan also addressed the Police, urging them to join the people like MP Felix Tsolakyan did, who represents the ruling Republican Party, by voting in favor of Pashinyan.