ԱՄՆ-ը կազմել Է այն երկրների ցուցակը, որոնք ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում չեն պաշտպանում իր դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը կազմել Է այն երկրների ցուցակը, որոնք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում (ԳԱ) քվեարկում են Վաշինգտոնի դիրքորոշմանը համապատասխան, ինչպես նաեւ այն երկրներինը, որոնք մեծավ մասամբ հակասում են ԱՄՆ-ի հայացքներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի զեկույցի համաձայն՝ անցյալ տարի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան քննարկել Է 93 բանաձեւի նախագիծ: 31 տոկոսի դեպքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի անդամ պետությունները քվեարկել են ինչպես ԱՄՆ-ը, ինչը 10 տոկոսով ցածր Է 2016 թվականի ցուցանիշից:
Նման զեկույց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը թողարկում Է արդեն 34 տարի անընդմեջ: Այն երկրների տասնյակ, որոնց որոշումները ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի քվեարկության ժամանակ առավել հաճախ են համընկել ԱՄՆ-ի հետ, մտել են Իսրայելը, Միկրոնեզիան, Կանադան, Մարշալյան կղզիները, Ավստրալիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Պալաուն, Ուկրաինան, Չեխիան: Այն երկրների ցուցակում, որոնց հայացքները ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում փաստաթղթերի քննարկման ժամանակ առավելագույնս տարբերվել են ԱՄՆ-ի տեսակետներից, հայտնվել են Զիմբաբվեն, Բուրունդին, Իրանը, Սիրիան, Վենեսուելան, Հյուսիսային Կորեան, Թուրքմենստանը, Կուբան, Բոլիվիան եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը:
«Ամերիկացի ժողովուրդը ՄԱԿ-ի բյուջե Է վճարում 22 տոկոսը՝ ավելի շատ, քան երեք հաջորդ դոնոր պետությունները միասին վերցված: Չնայած այդ առատաձեռնությանը, մյուսները ՄԱԿ-ում մեզ հետ քվեարկել են սոսկ 31 տոկոս դեպքերում: Դա ամենացածր ցուցանիշն Է 2016 թվականից»,- ասված Է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի հայտարարության մեջ: Նրա խոսքով՝ «դա անընդունելի արձագանք Է մեր ներդրումներին», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США составили список стран, не поддерживающих их позицию в Генассамблее ООН
США составили список стран, голосующих в Генассамблее ООН в соответствии с позицией Вашингтона, а также тех, кто в большинстве случаев противоречит взглядам США, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно докладу госдепа США, в прошлом году Генеральная Ассамблея ООН рассматривала 93 проекта резолюции. В 31% случаев большинство государств-членов ГА ООН голосовали также как США, что на 10% ниже показателя за 2016 год. Подобный доклад госдепартамент США выпускает уже 34 года подряд.
В десятку стран, чьи решения при голосовании ГА ООН чаще всего совпадали с США, вошли Израиль, Микронезия, Канада, Маршалловы острова, Австралия, Великобритания, Франция, Палау, Украина, Чехия. В списке государств, чьи взгляды на рассматриваемые в ГА ООН документы максимально различались с США, оказались Зимбабве, Бурунди, Иран, Сирия, Венесуэла, Северная Корея, Туркмения, Куба, Боливия и ЮАР.
"Американский народ платит 22% в бюджет ООН — больше, чем три последующих страны-донора вместе взятые. Несмотря на эту щедрость, другие в ООН голосовали вместе с нами только в 31% случаев. Это самый низкий показатель с 2016 года", — говорится в заявлении постпреда США при ООН Никки Хейли. По ее словам, "это неприемлемый отклик на наши инвестиции".