Տիմոշենկոն գլխավորել Է նախագահական վարկանիշը Ուկրաինայում՝ հավաքելով ձայների 14 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոն նախագահական վարկանիշի առաջատարն Է շուրջ 14 տոկոս աջակցությամբ, պետության գործող ղեկավար Պյոտր Պորոշենկոյի օգտին պատրաստ Է քվեարկել ընտրողների 9 տոկոսը:
Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, վկայում են «Ռեյտինգ» սոցիոլոգիական խմբի հետազոտության տվյալները, որոնք ապրիլի 26-ին ներկայացվել են մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ուկրաինայում հերթական նախագահական ընտրությունները տեղի են ունենալու 2019 թվականի գարնանը: Մասնավորապես, հարցման արդյունքների համաձայն, այն մասնակիցների թվում, որոնք մտադիր են մասնակցել քվեարկությանը եւ արդեն որոշում են կայացրել ընտրություն կատարելու հարցում, Տիմոշենկոյի օգտին պատրաստ Է քվեարկել 14 տոկոսը, Ուկրաինիայի պաշտպանության նախկին նախարար Անատոլի Գրիցենկոյի օգտին՝ 11 տոկոսը, Պորոշենկոյի, ուկրաինական խորհրդարանում «Ընդդիմադիր դաշինք» խմբակցության համանախագահ Յուրի Բոյկոյի եւ երգիչ Սվյատոսլավ Վակարչուկի օգտին՝ 9-ական տոկոսը, Արմատական կուսակցության առաջնորդ Օլեգ Լյաշկոյիեւ շոումեն Վլադիմիր Զելենսկու օգտին՝ 8-ական տոկոսը, իսկ «Հանուն կյանքի» կուսակցության առաջնորդ Վադիմ Ռաբինովիչի օգտին՝ 6 տոկոսը:
Սոցիոլոգիական հարցման կազմակերպիչների տվյալներով՝ արդյունքները վկայում են այն մասին, որ նախագահի ընտրություններում կլինի երկրորդ փուլ: Այն նշանակվում Է, եթե թեկնածուներից ոչ մեկը չի ստանում 50 տոկոսից ավելի ձայն: Հարցմանը, որն անցկացվել Է ապրիլի 10-ից մինչեւ 22-ն ընկած ժամանակաշրջանում, մասնակցել են Ուկրաինայի 6 հազար չափահաս բնակիչներ երկրի ամբողջ տարածքում:

Тимошенко возглавила президентский рейтинг на Украине, набрав 14% голосов
Экс-премьер Украины Юлия Тимошенко с около 14% поддержки лидирует в президентском рейтинге, за действующего главу государства Петра Порошенко готовы проголосовать 9% избирателей, свидетельствуют данные исследования социологической группы "Рейтинг", представленные в четверг на пресс-конференции, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Очередные президентские выборы на Украине пройдут весной 2019 года.
В частности, согласно результатам опроса, среди респондентов, которые намерены принять участие в голосовании и уже определились с выбором, за Тимошенко готовы проголосовать 14%, за экс-министра обороны Украины Анатолия Гриценко — 11%, за Порошенко, сопредседателя фракции "Оппозиционный блок" в украинском парламенте Юрия Бойко и певца Святослава Вакарчука — по 9%, за лидера Радикальной партии Олега Ляшко и шоумена Владимира Зеленского — по 8%, а за лидера партии "За жизнь" Вадима Рабиновича — 6%.
По данным организаторов соцопроса, результаты свидетельствуют о том, что на выборах президента будет назначен второй тур. Он назначается, если ни у одного из кандидатов нет более 50% голосов.
В опросе приняли участие 6 тысяч совершеннолетних жителей Украины по всей территории страны в период с 10 по 22 апреля.