Կալիֆոռնիայում սուրճ վաճառողներին պարտավորեցրել են նախազգուշացնել ըմպելիքի վտանգավորության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի դատարանը նահանգի տարածքում աշխատող սուրճ վաճառողներին՝ 90 ռեթեյլերների, այդ թվում՝ Starbucks-ին, պարտավորեցրել Է գնորդներին նախազգուշացնել այդ ըմպելիքի գործածման հետեւանքով ուռուցքային հիվանդությունների առաջացման վտանգի մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին մարտի 30-ին հայտնել Է Reuters-ը:
Սուրճի վաճառքով զբաղվող ընկերությունների դեմ հայց են ներկայացրել մի խումբ ակտիվիստներ: Փաստաթղթում նրանք վկայակոչել են նահանգի այն օրենքը, որով գնորդներին պարտավոր են նախազգուշացնել մթերքներում այնպիսի վտանգավոր նյութերի պարունակության մասին, որոնք կարող են ուռուցքային հիվանդություններ առաջացնել: Նման քիմիական նյութերից մեկն ակրիլամիդն Է՝ քաղցկեղածին նյութ, որը գոյանում Է սուրճի հատիկները բովելու ժամանակ եւ մնում Է սուրճի մեջ:
Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանի դատավոր Էլիխու Բեռլն իր որոշման մեջ նշել Է, որ սուրճ վաճառողները չկարողացան ապացուցել, որ ակրիլամիդն ըմպելիքի մեջ պարունակվում Է ոչ վնասակար քանակություններով եւ չի սպառնում սպառողների առողջությանը: Սուրճ վաճառող ընկերությունները կկարողանան դատավճիռը բողոքարկել մինչեւ ապրիլի 10-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Coffee sellers in California must put cancer warning on coffee sold
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Coffee sellers, including Starbucks Corp (SBUX.O), must put a cancer warning on coffee sold in California, a Los Angeles judge has ruled, possibly exposing the companies to millions of dollars in fines, Reuters reports.
A group of activists sued some 90 coffee retailers, including Starbucks, on grounds they were violating a California law requiring companies to warn consumers of chemicals in their products that could cause cancer. One of those chemicals is acrylamide, a byproduct of roasting coffee beans that is present in high levels in brewed coffee.
Los Angeles Superior Court Judge Elihu Berle said in a decision that coffee sellers had failed to show there was no significant risk from a carcinogen produced in the coffee roasting process.