«Մատանիների տիրակալը» սերիալն ամենաթանկը կդառնա պատմության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջ.Ռ.Ռ.Թոլքինի «Մատանիների տիրակալի» մոտիվներով Amazon ծառայության կողմից նկարահանվող սերիալն ամենաթանկը կդառնա հեռուստատեսության պատմության մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Entertainment Weekly-ն: Ֆենթեզի-սագայի ադապտացման իրավունքը Amazon-ի վրա նստել Է 250 մլն դոլար: Ծառայությանը եւս 250 մլն դոլար կպահանջվի սերիալի երկու եթերաշրջանների արտադրության եւ մարկետինգի համար: Ուրիշ ոչ մի սերիալ դեռ 500 մլն դոլար չի արժեցել, ճշտում Է հրատարակությունը:
Դրա հետ մեկտեղ «Մատանիների տիրակալի» ֆիլմերի եռերգության արտադրական բյուջեն, որը նկարահանել Է Փիթեր Ջեքսոնը, կազմել Է 280 մլն դոլար:
Արդի ամենաթանկ սերիալը համարվող HBO-ի «Գահերի խաղը» նախագծի մեկ սերիան արժե 15 մլն դոլար: Նշվում Է, որ Amazon-ի «Մատանիների տիրակալը» չի կրկնելու Թոլքինի սագայի՝ Ջեքսոնի կողմից արդեն Էկրանավորված սյուժեն, այլ դրա փոխարեն կդառնա նրա փրիքվելը: Մանրամասներն առայժմ չեն հրապարակվում:
Amazon-ը Amazon Studios-ի օրիգինալ կոնտենտի արտադրության համար կինո- եւ հեռուստադեպարտամենտը բացել Է 2010 թվականին: Ստուդիայի թողարկած ֆիլմերի թվում են՝ «Մարդը բարձր դղյակում», «Ակնհայտը», «Օրինակելի կին խռովարարները» եւ «Մոցարտը ջունգլիներում» սերիալները:

Сериал по «Властелину колец» станет самым дорогим в истории
Сериал сервиса Amazon по «Властелину Колец» Дж. Р. Р. Толкина станет самым дорогим в истории телевидения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Entertainment Weekly.
Права на адаптацию фэнтези-саги обошлись Amazon в 250 миллионов долларов. Еще 250 миллионов сервису потребуется на производство и маркетинг двух сезонов сериала. Ни один другой сериал еще не стоил 500 миллионов долларов, уточняет издание.
При этом общий производственный бюджет трилогии фильмов по «Властелину колец», которую снял Питер Джексон, составлял 280 миллионов долларов. Одна серия считающегося самым дорогим сериалом современности проекта HBO «Игра престолов» стоит 15 миллионов долларов.
Отмечается, что «Властелин колец» от Amazon не будет повторять уже экранизированный Джексоном сюжет саги Толкина, а вместо этого станет ее приквелом. Детали пока не разглашаются.
Amazon открыл кино- и теледепартамент для производства оригинального контента Amazon Studios в 2010 году. Среди продукции студии — сериалы «Человек в высоком замке», «Очевидное», «Образцовые бунтарки» и «Моцарт в джунглях».