Փայլանին զայրացրել է մեջլիսի բյուջետային հանձնաժողովում իրենց տեղերն ազգայնականներին տալու փաստը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսում քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ պատգամավորներին պատգամավորական մանդատից զրկելու գործընթացը սկսել է իր ազդեցությունն ունենալ օրենսդիր մարմնի հանձնաժողովների աշխատանքի վրա:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական Gazete Duvar լրատվամիջոցը,  պատգամավորներ Նուրսել Այդողանի, Ահմեթ Յըլդըրըմի և Իբրահիմ Այհանի՝ պատգամավորական մանդատից զրկվելուց հետո քրդամետ կուսակցության անդամների թիվը մեջլիսի բյուջետային հարցերով հանձնաժողովում նվազել է 3-ի (Գարո Փայլան, Էրթուղրուլ Քյուրքչյու, Բեդիա Օզգյոքչե Էրթան): Ընդ որում, հեռացած պատգամավորների փոխարեն տեղեր են հատկացվել «Ազգայնական շարժում» կուսակցությանը:
Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը, ով բյուջետային հանձնաժողովի անդամ է, իր դժգոհությունն է հայտնել հանձնաժողովում անդամակցելու իրենց իրավունքը ազգայնականներին փոխանցելու փաստի առնչությամբ: Հանձնաժողովի աշխատանքների ժամանակ նա ընդգծել է, որ Ահմեթ Յըլդըրըմը՝ խորհրդարանական խմբակցության իրենց նախկին ղեկավարը, ով հանձնաժողովում 1,5 տարի աշխատել էր, 15 օր առաջ զրկվեց մանդատից Էրդողանին «փադիշահ թափթփուկ» անվանելու համար: Նա հիշել է նաև հանձնաժողովում գտնվող Իբրահիմ Այհանին, ով ընդամենը սոցիալական ցանցում գրառման պատճառով զրկվեց մանդատից, քանի որ այդ գրառումը համարվեց «ահաբեկչության քարոզչություն»:
«Մենք այստեղ ժողովրդի կամքն ենք ներկայացնում: Եթե դուք ժողովրդի մի մասի կամքը ներկայացնող պատգամավորներին այսպիսի շինծու հիմնավորումներով զրկում եք պատգամավորությունից, ապա իմացեք, որ մի օր էլ նույնը տեղի կունենա ձեր պատգամավորների հետ»,- ասել է նա:
Դիմելով հանձնաժողովի՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ներկայացնող նախագահին, նա հեգնել է՝ ասելով, թե պարզապես հիացած է այն փաստով, թե ինչ արագությամբ են մեջլիսի պատերից հանվել իրենց պատգամավորների անունները կրող ցուցանակները:
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը, որը 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո մեջլիսում ուներ 59 պատգամավորական մանդատ, այժմ ունի ընդամենը 50 պատգամավոր: Հարուցված տարբեր դատական գործերից հետո պատգամավորական մանդատներից զրկվել են Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, Ֆերհան Էնջյուն, Լեյլա Զանան, Բեսիմե Քոնջան, Թուղբա Հեզերը, Ֆայսալ Սարըյըլդըզը, Նուրսել Այդողանը, Իբրահիմ Այհանը, Ահմեթ Յըլդըրըմը:

Garo Paylan angered as HDP colleagues stripped of MP status, seats allocated to nationalist party in parliament committee
Garo Paylan angered as HDP colleagues stripped of MP status, seats allocated to nationalist
party in parliament committee
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. The process of depriving Peoples' Democratic Party (HDP) lawmakers from their mandates in the Turkish parliament began to impact the functioning of the parliament’s committees.
After MPs Nursel Aydogan, Ahmet Yildirimn and Ibrahim Ayhan were stripped from their mandates the number of HDP lawmakers in the budgetary affairs committee reduced to three – Garo Paylan, Ertugrul Kyurkcu and Bedia Ertan. The seats have been allocated to the Nationalist Movement Party, Gazete Duvar reported.
Ethnic Armenian MP of Turkey Garo Paylan, a member of the budgetary affairs committee, expressed discontent over the matter. During a session of the committee Paylan said that Ahmet Yildirimn, the former faction leader of HDP who worked in the committee for 1,5 years, was stripped of his mandate two weeks ago for calling President Erdogan a “padishah offal” .
Paylan also mentioned Ibrahim Ayhan, who was deprived of his mandate simply because of a social media post.
“We are representing the people’s will here. If you are depriving lawmakers who represent the will of a part of the people on such fictitious grounds, know that one day the same will happen with your lawmakers”, he said.
Addressing the ruling AK party chairman of the committee, Paylan mockingly mentioned that he is simply amazed how quickly the door name plates were removed from the offices of their lawmakers.