Արվեստի և գիտության մոտ 100 գործիչ Գերմանիայի կանցլերին և ԱԳՆ-ին կոչ է արել արձագանքել Աֆրինի դեպքերին
Արվեստի և գիտության մոտ 100 գործիչ Գերմանիայի կանցլերին և ԱԳՆ-ին կոչ է արել
արձագանքել Աֆրինի դեպքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արվեստի և գիտության եվրոպացի մոտ 100 գործիչ նամակով դիմել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին և ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելին` կոչ անելով  արձագանքել Սիրիայի Աֆրինի շրջանում թուրքերի կողմից իրականացվող ռազմական գործողությանը :
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Դիքեն» պարբերականը:
Նամակի տակ ստորագրած անձինք Գերմանիայի կառավարությանը և Եվրամիությանը կոչ են արել հնարավոր ամեն ջանք գործադրել Թուրքիայի  կողմից Սիրիայի դեմ իրականացվող հարձակումներին անմիջապես վերջ տալու ուղղությամբ:
«Ջանքեր գործադրեք եվրոպական արժեքների, համոզիչ և կուռ ժողովրդավարության, միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար»,-նշված է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին և ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելին ուղղված նամակում:
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հունվարի 20-ին սկսել է «Ձիթենու ճյուղ» գործողությունը Սիրիայի Աֆրին նահանգի քրդական ուժերի դեմ: Այս գործողության մեջ թուրքական ուժերին միացել է նաև Սիրիական ազատ բանակը:

100 artists, scientists urge German Chancellor, FM to respond to Turkey’s intervention in Afrin
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Nearly 100 European scientists and artists have addressed a letter to German Chancellor Angela Merkel and Foreign Minister Sigmar Gabriel urging to respond to Turkey’s ongoing military intervention in Syria’s Afrin, Diken reports.
The letter called on the German government and the European Union to do all possible measures to end Turkey’s attacks against Syria.
“Put efforts for the protection on European values, decisive democracy and international rights and human rights”, the letter said.
In January 2018, the Turkish military began an operation in the Kurdish-majority Afrin Canton and the Tel Rifaat Area of Shahba Canton in Northern Syria. Turkey code-named the operation as Operation Olive Branch. Many countries have condemned this action.