Հայաստանը վերահաստատում է իր անվերապահ նվիրվածությունը ԵԽ արժեքներին. մեկնարկել է Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային ծրագիրը Ստրասբուրգում
Հայաստանը վերահաստատում է իր անվերապահ նվիրվածությունը ԵԽ արժեքներին.
մեկնարկել է Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային ծրագիրը Ստրասբուրգում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով երեկ երեկոյան ժամանել է Ստրասբուրգ: Հանրապետության Նախագահի ծրագիրը մեկնարկել է ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահ Միկելե Նիկոլետիի հետ հանդիպմամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, մինչ հանդիպումը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել ԵԽԽՎ «Ոսկե գրքում»:
«Ամեն անգամ մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն եմ զգում Եվրոպայի խորհրդում՝ մարդու իրավունքների այս յուրահատուկ դարբնոցում գտնվելիս։ Կառույց, որի ներքո են առաջ մղվում այն արժեքները, որ կոչված են ապահովելու մարդու ազատ, արժանապատիվ և բարեկեցիկ կյանքը:
Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 17-ամյակի նախօրեին իմ այս այցը ևս մեկ առիթ է հաստատելու Հայաստանի հանձնառությունն այդ արժեքներին:
Հավատալով մեր կառույցի ապագային՝ գտնում ենք, որ տարածաշրջանում և դրանից դուրս կարևոր մարտահրավերներին առերեսվելիս՝ Եվրոպայի խորհուրդը և ԵԽԽՎ-ն պետք է խոսեն նույն լեզվով՝ հանուն մեր Կազմակերպության միասնության և հեղինակության»,-գրել է Նախագահ Սարգսյանը։
Այնուհետև Հանրապետության Նախագահը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ: Մինչ այդ,  Նախագահը ներկա է գտնվել ԵԽ մի շարք կոնվենցիաների ստորագրման արարողությանը: Փաստաթղթերը ստորագրել են ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Այդ փաստաթղթերը գալիս են լրացնելու ԵԽ-ի շրջանակներում ՀՀ կողմից ստորագրած շուրջ ութ տասնյակ միջազգային պայմանագրերը:
Կողմերը, մասնավորապես, ստորագրել են` «Կինեմատոգրաֆիական համատեղ արտադրության մասին» ԵԽ (վերանայված) կոնվենցիան, Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» ԵԽ կոնվենցիան (2010թ. արձանագրությամբ փոփոխված), «Ֆուտբոլային խաղերի և մարզական այլ միջոցառումների ժամանակ ապահովության, անվտանգության և սպասարկման խնդիրներին միասնական մոտեցման մասին» ԵԽ կոնվենցիան, «Ահաբեկչության կանխարգելման մասին ԵԽ կոնվենցիային կից՝ լրացուցիչ արձանագրությունը և «Մարդու օրգանների թրաֆիքինգի դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիան:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել նաև ԵԽ «Ոսկե գրքում»:
«Ինձ համար իսկապես պատիվ է վերադառնալ մեր մայրցամաքում ժամանակակից ժողովրդավարության այս օրրան, որը մարդու իրավունքների առաջամարտիկի համբավ ունի: Մեծապես կարևորում ենք մեր ընդլայնվող համագործակցությունը և համարում, որ Հայաստանում մշտապես ամրապնդվող ժողովրդավարությունն այդ սերտ հարաբերությունների մարմնավորումն է:
Հայաստանը վերահաստատում է իր անվերապահ նվիրվածությունը այդ արժեքներին, քանի որ միասնական աշխատանք ենք իրականացնում՝ հանուն ժողովրդավար և խաղաղ Եվրոպայի մեր համընդհանուր տեսլականի»,-գրել է Հանրապետության Նախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են ԶԼՄ-ների առջև հայտարարություններով:

В Страсбурге стартовала рабочая программа президента Сержа Саргсяна
Президент Армении Серж Саргсяна с целью участия в январской сессии ПАСЕ вечером 23 января прибыл в Страсбург.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, программа президента Республики стартовала встрече с новоизбранным председателем Парламентской ассамблеи СЕ Микеле Николетти. До встречи президент Серж Саргсян оставил запись в "Золотой книге" ПАСЕ.
"Каждый раз чувствую большую честь и ответственность, находясь в Совете Европы - в этой своеобразной кузнице прав человека. Структура, под эгидой которой продвигаются те ценности, которые призваны обеспечить свободную, достойную и благополучную жизнь. Накануне 17-летия членства Республики Армении в Совете Европы этот мой визит - ещё один повод подтвердить приверженность Армении этим ценностям. Веря в будущее нашей структуры, считаем, что сталкиваясь с важными вызовами в регионе и вне его, Совет Европы и ПАСЕ должны говорить на одном языке, во имя единства и авторитета нашей Организации", - написал президент Саргсян.
Затем Президент Республики встретился с Генеральным секретарём Совета Европы Торбьёрном Ягландом. До того Президент присутствовал на церемонии подписания ряда конвенция СЕ. Документы подписали Генеральный секретарь СЕ Торбьёрн Ягланд и министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. Эти документы призваны дополнить почти восемь десятков подписанных РА в рамках ЕС международных договоров.
Стороны, в частности, подписали Конвенцию СЕ по совместному кинематографическому производству (пересмотренную), Конвенцию СЕ по взаимной административной помощи в налоговых вопросах (изменённую в редакции 2010г.), Конвенцию СЕ по единому подходу к безопасности, защите и обслуживанию во время спортивных мероприятий, и в частности футбольных матчей, дополнительный протокол к Конвенции СЕ по предупреждению терроризма и Конвенцию по борьбе с трафикингом человеческих органов.
Президент Серж Саргсян оставил запись также в "Золотой книге " СЕ.
"Для меня действительно четь в эту колыбель современной демократии на нашем континенте, которая пользуется славой передового борца за права человека. Мы придаём большое значение нашему расширяющемуся сотрудничеству и считаем, что постоянно укрепляющаяся в Армении демократия является воплощением этих тесных отношений. Армения подтверждает свою безусловную преданность этим ценностям, поскольку мы выполняем общую работу, во имя нашего общего видения демократичной и мирной Европы", - написал президент Республики.
Президент Серж Саргсян и Генеральный секретарь Совета Европы Торбьёрн Ягланд подвели итоги встречи в заявлениях перед СМИ.