2017 թվականին աշխարհում զոհվել Է 97 լրագրող
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2017 թվականի սկզբից ընդհանուր առմամբ 97 լրագրող Է զոհվել 28 երկրներում: Այս տվյալները ներկայացված են Press Emblem Campaign (PEC) ոչ կառավարական կազմակերպության՝ դեկտեմբերի 18-ին հրապարակված ամենամյա զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: PEC-ը կոչ Է անում համաշխարհային հանրակցությանը՝ գործնական միջոցներ ձեռնարկել հակամարտության գոտիներում լրագրողների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Նշվում Է, որ այս տարի զոհերի թիվն ավելի քիչ Է, քան անցյալ տարի (144): Կազմակերպությունն ընդգծել Է, որ «2008 թվականից ի վեր առաջին անգամ PEC-ն 100-ից քիչ զոհված Է գրանցել աշխարհում ԶԼՄ-ների աշխատակիցների շրջանում»: Իսկ ընդամենը «10 տարվա ընթացքում զոհվածների թիվը հասել Է 1197 մարդու»:
ԶԼՄ-ների աշխատողների համար առավել վտանգավոր երկրների թվում կազմակերպությունն առաջին տեղը հատկացրել Է Մեքսիկային, որտեղ հունվարից ի վեր զոհվել Է մամուլի 14 աշխատող: Առաջին հնգյակում նաեւ տեղ են գտել Իրաքը (ինը), Աֆղանստանը (ութ), Հնդկաստանը (ութ) եւ Պակիստանը (ութ): Այս հինգ երկրներին բաժին Է ընկնում լրագրողների զոհվելու 45 դեպք: Վեցերորդ եւ յոթերորդ հորիզոնականներն զբաղեցնում են Ֆիլիպինները (վեց) եւ Սիրիան (վեց), նրանց հաջորդում են Սոմալին (հինգ) եւ Հոնդուրասը (չորս):
Տեղեկատվության աղբյուր են ծառայել մամուլի, ՄԱԿ-ի եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների հաղորդագրությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В 2017 году в мире погибло 97 журналистов
В общей сложности 97 журналистов погибло с начала 2017 года в 28 странах. Эти данные приведены в опубликованном в понедельник в Женеве ежегодном докладе неправительственной организации Press Emblem Campaign (PEC), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
PEC призывает мировое сообщество принять действенные меры для обеспечения безопасности журналистов в зонах конфликтов. Отмечается, что число жертв в этом году ниже, чем в прошлом (144). Организация подчеркнула, что "впервые с 2008 года PEC зарегистрировала менее 100 погибших среди сотрудников СМИ в мире". Всего же "за 10 лет число погибших достигло 1197 человек".
Среди наиболее опасных для работников СМИ стран на первое место организация поставила Мексику, где с января погибли 14 работников прессы. В первой пятерке также Ирак (девять), Афганистан (восемь), Индия (восемь) и Пакистан (восемь). На эти пять стран приходится 45 случаев гибели журналистов. Шестую и седьмую позиции занимают Филиппины (шесть) и Сирия (шесть), далее следуют Сомали (пять) и Гондурас (четыре).