Հաջորդ տարվանից գործարար շրջանակներին կներկայացվեն ԵՄ-ի հետ համաձայնագրից բխող հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գալիք տարվանից քայլեր կձեռնարկվեն Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի 2-րդ գագաթնաժողովին ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ համաձայնագիրը նախատեսում է որոշակի հնարավորություն այն ժամանակավոր ուժի մեջ մտցնելու համար։ «Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո լայնածավալ աշխատանք պետք է իրականացվի, իսկ այս հարցում Հայաստանին կարող է աջակցել Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան»,-ասաց փոխնախարարը։ Նա նշեց, որ Հայաստանը շատ է կարևորում տարբեր ոլորտներում ԵՄ կուտակած գիտելիքի ու փորձի կիրառումը մեր երկրում։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ իր գործունեության երկու տարում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան կարողացել է հսկայական աշխատանք իրականացնել, մասնավորապես, մի շարք առաջարկներ է ներկայացվել Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ։ «Հայաստանի համար գործարար միջավայրը շատ մեծ կարևորություն ունի, այդ իսկ պատճառով մեզ համար կարևոր է աջակցել Հայաստանում հատկապես փոքր բիզնեսների զարգացմանը։ Հայաստանին պետք են աշխատատեղեր, տնտեսական աճ, երիտասարդ հայերը պետք է տեսնեն, որ ապագա, հնարավորություններ ու ներուժ կա, որ կարող են այստեղ հասնել իրենց նպատակներին։ Եվ մենք շարունակելու ենք մեր աջակցությունը Հայաստանին»,-ասաց Պյոտր Սվիտալսկին։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի բիզնեսի զարգացման ղեկավար Գարեգին Գալուստովի խոսքով՝ իրենք համագործակցում են ավելի քան 160 եվրոպական և տեղական ընկերությունների հետ։ «Մենք արդեն իսկ իրականացրել ենք մի շարք ծրագրեր, որոնք վերաբերում են փաստերի վրա հինված բարեփոխման ջատագովությանը, հետևողականորեն ուսումնասիրում ենք Հայաստանում գործարար միջավայրը, արձանագրում ենք խոչընդոտները։ Շուտով հրապարակելու ենք ուսումնասիրությունը, որը վեր է հանում հայաստանյան գործարար միջավայրում առկա խնդիրները»,-ասաց ասոցիացիայի ներկայացուցիչը։ Անդրադառնալով նախորդ տարվա հետազոտության շրջանակներում գործարարների կողմից բարձրաձայնված խնդիրներին՝ Գարեգին Գալուստովը նշեց, որ դրանք ներառում են 5 հիմնական ոլորտներ՝ հարկային, մաքսային, դատական, պետական գնումների և արդար մրցակցության։ «Կարող եմ ասել, որ մաքսային մարմինների հետ աշխատանքի արդյունքում մենք ոլորտում տեղաշարժ ենք արձանագրել»,-ասաց նա։ Հաջորդ տարի ասոցիացիան նախատեսում է իրազեկել գործարար շրջանակներին ԵՄ-ի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից բխող հնարավորությունների մասին։
Եվրոպական բիզնես սոցիացիան հիմնադրվել է 2015 թվականին՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության աջակցությամբ:

Opportunities stemming from CEPA to be introduced to business circles starting from 2018
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Starting from the next year steps will be taken to implement the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the EU in November, 2017, ARMENPRESS reports Deputy Minister of Economic Development and Investments of Armenia Garegin Melkonyan said during the second summit of the European Business Association. “Following the entry into force of the Armenia-EU agreement large-scale works must be done, and here the European Business Association can help Armenia”, the Deputy Minister said. He added that Armenia attaches great importance to the application of the huge knowledge and experience of the EU in Armenia.
Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski noted that during the two years of its operation the European Business Association has managed to fulfill a great job. Particularly, it has presented a range of proposals aimed at improving Armenia’s business environment. “Business environment is of key importance for Armenia and that’s why it is important for us to support particularly the development of small business in Armenia. Armenia needs to create new jobs, ensure economic growth and the young Armenians must see that there is future, opportunities and potential and that they can achieve their goals here. And we will continue our support to Armenia”, Piotr Świtalski said.
According to Business Development Manager at the European Business Association Garegin Galustov, they cooperate with over 160 European and local companies. “We consistently study the business environment in Armenia, document the obstacles. Soon we will publish the research that shows the existing problems in the business environment in Armenia”, Galustov said. Referring to the problems raised by businessmen in the sidelines of the research of the previous year, the representative of the European Business Association noted that they include 5 main spheres - tax, customs, judicial, public procurement and fair competition. “I can say that due to our cooperation with customs bodies, we have recorded a positive move in the sphere”, he said. Next year the association plans to inform the business circles about the opportunities stemming from the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
The European Business Association was established in 2015 with the support of the EU Delegation to Armenia.