ՀՀ Նախագահը ԵՄ-ի հետ համաձայնագրի ստորագրումը համարում է առողջ տրամաբանության հաղթանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ չի համարում Եվրոպական Միության հետ համաձայնագրի ստորագրումը զիջում կամ փոխզիջում ձևակերպումների ներքո դիտարկելը: «Արմենիա» հեռուստանկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը արևելյան և արևմտյան ուղղություններով երկխոսությունը երբեք որպես հակադրություն չի դիտարկել: «Եվրամիության հետ նոր համաձայնագրի ստորագրումը ճիշտ չէ դիտարկել զիջում, փոխզիջում ձևակերպումների ներքո: Սա իմ  համոզմունքն է: Ես կարծում եմ, որ առողջ տրամաբանությունն, իրոք, հաղթեց, և եթե որևէ կողմ պայմանագիր է ստորագրում դա նշանակում է, որ կողմերն այդ պայմանագրի մասով հասել են իրենց ցանկացածի գոնե նվազագույնին: Այնպես, որ թե ինչ ճանապարհներով ենք հասել պայմանագրի ստորագրմանը, դա զուտ բանակցային պրոցես է: Երբեք մեզ համար երկխոսությունը արևմտյան և արևելյան ուղղություններով չի դիտարկվել՝ որպես հակադրություն: Մենք մշտապես համոզված ենք եղել, որ պետք է համագործակցել, երկխոսել թե՛ Արևմուտքի հետ, թե՛ Արևելքի, թեև դժվար է Ռուսաստանն անվանել արևելք, կոնկրետ Ռուսաստանի հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ սա շատ լավ առիթ է, որպեսզի հակիրճ անդրադառնա բանակցությունների պատմությանը, որովհետև շատ մարդիկ, ովքեր տարբեր կարծիքներ էին հայտնում մինչ համաձայնագրի ստորագրումը, ուղղակի, երևի, իրենց նեղություն չեն տվել մի քիչ հետ գնալ և սկսել ակունքներից: «Եթե հիշում եք, Եվրամիությունն Արևելյան գործընկերության ծրագիրը հռչակեց 2009 թվականին և այն ժամանակից սկսած մենք բանակցություններ էինք վարում այդ ծրագրի արդյունքներից օգտվելու, համաձայնագիր ստորագրելու  համար: Եվ եթե հիշում եք, նույն ժամանակահատվածում, գուցե դրանից ավելի վաղ, ինտեգրացիոն պրոցեսներ էին տեղի ունենում նաև ԱՊՀ տարածքում: Երբ մենք բանակցությունների առաջին փուլը սկսում էինք Եվրամիության հետ, մենք մեր եվրոպացի գործընկներին անկեղծորեն ասացինք, որ Ռուսաստանը մեր դաշնակցին է, մեր ժողովրդի անկեղծ բարեկամը և մեր տնտեսությունը հազարավոր թելերով կապված է առաջին հերթին Ռուասաստանի և ԱՊՀ մնացած երկրների տնտեսությունների հետ: Եվ մենք չեն կարող բանակցել մի համաձայնագրի շուրջ, որը կարող է խոչընդոտել մեր տնտեսական կապերը՝ առաջին հերթին: Մեր եվրոպացի գործընկերները հաճույքով սա լսեցին, ընդունեցին և ինչպես իրենք ասեցին՝ ըմբռնումով մոտեցան, և մենք տևական ժամանակ բանակցում էինք: Բայց եկավ մի պահ, երբ բանակցություններ վարողը սկսեց պայմաններ դնել և ասել՝ գիտեք, Եվրասիական տնտեսական միության դրույթները հակասում են մեր պայմանագրի դրույթներին: Այսինքն՝ մեր առջև խնդիր դրվեց ընտրություն կատարել՝ երկու, այսպես ասած, տնտեսական շուկաների միջև: Մենք ստիպված էինք հիշեցնել, որ դեռևս 2010 թվականին այսպես էինք պայմանավորվել, և եթե դուք համարում եք, որ սա խոչընդոտ է, ապա մենք չենք կարող գնալ մի քայլի, որն իր մեջ շատ ռիսկեր է պարունակում: Եթե դուք վերհիշեք, մենք այդ ամենը արել ենք թափանցիկ՝ բազմաթիվ անգամ հայտարարելով, որ Արևելյան գործընկերության այս ծրագիրը, Ասոցացման համաձայնագիրը չի հակասում  մյուս ինտեգրացիոն գործընթացներին մասնակցելուն»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Դիտարկմանը, թե եվրոպացիները կատեգորիկ են եղել բանակցությունների սկզբում, ՀՀ Նախագահը պատասխանել է, որ նրանք կատեգորիկ են եղել ոչ թե սկզբում, այլ ընթացքում՝ մինչև Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցելը: «Ես ասում եմ՝ որոշման դրդապատճառը: Երբ մարդիկ խոսում են, ասում են, իբր, մի գիշերվա մեջ միայնակ որոշում եմ կայացրել, ինձ համար շատ ծիծաղելի է, որովհետև հրապարակային ելույթները գոյություն ունեն և այստեղ այլ կարծիք լինել չի կարող»,- մանրամասնել է Նախագահ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է, որ ԵՄ գործընկերներին ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու մասին հայտնել է դրանից 4 ամիս առաջ, սակայն հավելել է, որ խոսքը միայն դրա մասին չէ, այլ նաև հրապարակային ելույթների, որոնք վեր հանելը դժվար չէ: «Բոլոր դեպքերում բանակցությունները շարունակվեցին: Շարունակվեցին նոր սկզբունքների ներքո, և դա հիմնականում տեղի ունեցավ 2015թ.-ի Ռիգայի գագաթնաժողովի ընթացքում: Ռիգայի գագաթնաժողովը պատմական իրադարձություն է այս առումով և այնտեղ որոշում կայացվեց, որ արևելյան գործընկերության երկրներին պետք է տարբերակված մոտեցում ցուցաբերել, որովհետև բոլոր պարագաներում բոլորիս մի ընդհանուր բան է միավորում՝ ետխորհրդային երկրներ լինելը, բայց Հայաստանն էապես տարբերվում է և՛ Ուկրաինայից, և՛ Բելառուսից, և՛ Մոլդովայից: Բանակցությունները շարունակվեցին  արդեն այդ ոգով, և ես ուրախ եմ, որ, իրոք, համաձայնագիրը հաջողվեց ստորագրել: Ինչպես ասացի, ես դա համարում եմ առողջ տրամաբանության հաղթանակ՝ ցուցաբերված և՛ Եվրամիության մեր գործընկների կողմից, և՛  մեր կողմից: Խնդիրն այստեղ ուրիշ բանում է. երբ մենք մտածենք հակադրությունների մասին, որ  մի օր հակադրություն կարող է լինել, ինչ-որ տեղ պարտավոր ենք մտածել, և մեր գործողությունները միայն սրանով պայմանավորենք, մենք շատ բանի չենք հասնի: Ի վերջո, Եվրամիությունը հսկայական շուկա ունի, Մաքսային միությունը հսկայական շուկա ունի և մեր նպատակը պետք է լիներ և այդպիսին էլ կա, արտահանման խթանումը: Այսինքն՝ մենք շատ ավելի ապրանք պետք է արտադրենք արտահանենք, հիմա էլ դա մեզնից է կախված՝ որքանով կաճի մեր տնտեսությունը, որքանով շատ ապրանքներ կարող ենք արտահանել, և այդ ապրանքները կարող են հավասարապես արտահանվել և՛ Եվրասիական տնտեսական միության շուկա, և՛ Եվրամիության շուկա՝ ուղիղ այնպես ինչպես հիմա է: Մեր արտահանումների 28 %-ը բաժին է հասնում Եվրամիության շուկային, դրանից մի քիչ ավելի քիչ՝ Եվրասիական տնտեսական միության շուկային: Իհարկե, կառուցվածքային առումով տարբերություն կա՝ որտեղ պատրաստի ապրանք, որտեղ հումք և այլն, բայց բոլոր դեպքերում ծավալն այդպիսին է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա շեշտել է, որ Հայաստամը մշտապես պետք է գնա շահերը համադրելու ուղղությամբ, ոչ թե փորձի հակադրությունների վրա խաղալ: ՀՀ Նախագահի խոսքով՝ նրանք, ովքեր փորձում են հակասությունների վրա խաղալ, մշտապես մեծ, շատ մեծ գլխացավանք են ունենում:

Signing of new agreement with EU is a victory of healthy logic – President Sargsyan
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan says it’s not right to consider the signing of the new agreement with the European Union under the formulations of concession or mutual concession, reports Armenpress.
In an interview to ARMENIA TV, the President said Armenia has never considered the dialogue at eastern and western directions as a contradiction. “It’s not right to consider the signing of the new agreement with the EU under the formulations of concession, mutual concession. This is my belief. I think the healthy logic really won, and if any side signs an agreement this means that the sides reached at least the minimum they want in terms of that agreement. Thus, how we have reached the signing of the agreement, it’s just a negotiation process. We have never considered the dialogue at western and eastern directions as a contradiction. We were always convinced that it’s necessary to cooperate, hold dialogue both with the West, the East, although it’s difficult to call Russia as the East, concretely with Russia”, the President said.
He added that this is a good chance to brief on the history of talks because many people, who had different opinions before the signing of the agreement, just didn’t made effort to go back and start from the roots.
“If you remember, the EU announced the Eastern Partnership program in 2010 and starting from this period we were holding talks aimed at using the results of this program, as well as signing an agreement. And if you remember, during this period, maybe earlier, integration processes were taking place in the CIS space. If we were starting the first round of talks with the European Union, we honestly told our European partners that Russia is our ally, sincere friend of our people and our economy is first of all linked with the economies of Russia and the remaining CIS states. And we cannot hold talks on an agreement which can undermine our economic ties. Our European partners gladly listened to this, accepted it and we were negotiating for a long time. But there was a moment when the negotiator put conditions and stated that the provisions of the Eurasian Economic Union (EAEU) contradict to the provisions of our agreement. In other words, we had to choose between the two, so-called, economic markets. We had to remind that in 2010 we have agreed in this way, and if you think that this is an obstacle, we cannot take a step which involves risks. If you remember, we made this transparently repeatedly stating that this Eastern Partnership program, the Association agreement do not contradict to participation in other integration processes”, the Armenian President said.
Commenting on the view that Europeans were stubborn at the beginning of talks, the Armenian President said they were stubborn not at the beginning, but during the talks before Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union.
“I am saying the reason of the decision. When people say that I made a decision in a night, it’s just ridiculous for me since public speeches exist and there cannot be any other opinion”, the President clarified.
President Sargsyan reaffirmed that he informed the EU partners about joining the EAEU 4 months before it, but added that the talk is not only about that, but also about the public speeches.
“In any case the negotiations continued. They continued under new principles, and this mainly happened during the Riga summit in 2015. The Riga summit is a historical event in this sense and a decision was made there that there is a need to show a differentiated approaches to the Eastern Partnership countries since in all cases a common thing unites all of us, being as post-Soviet states, but Armenia significantly differs both from Ukraine, Belarus and Moldova. The negotiations continued already with this spirit, and I am happy that it became really possible to sign the agreement. As I said, I consider it a victory of healthy logic demonstrated by both our EU partners and us. Here the problem is something else: if we think about contradictions that one day there can be a contradiction, we are obliged to think someway, and we link our actions only by this, we will not achieve many things. Finally, the EU has a big market, the Customs Union has a huge market and our goal should be boosting the export and it is so. In other words, we need to produce and export more products, and now it depends on us how our economy will grow, how many products we can export, and these products can be equally exported to the EAEU and the EU markets just as it is now. 28% share of our exports goes to the EU market, a bit less to the EAEU market. Of course, there is a difference in terms of structure, but in any case the volume is such”, President Sargsyan said.
He emphasized that Armenia should always act by combining the interests, rather than to try to play on contradictions. According to him, those who try to play on contractions, always have a lot of problems.