ԿԲ-ն ներկայացրել է նախաձեռնող և ավելի պատասխանատու համայնքների նոր հայեցակարգի ֆինանսավորման իր գործիքները
ԿԲ-ն ներկայացրել է նախաձեռնող և ավելի պատասխանատու համայնքների նոր
հայեցակարգի ֆինանսավորման իր գործիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական բանկը ֆինանսական գործիքներ կտրամադրի ներքևից վերև մոդելի վրա հիմնված համայնքների զարգացման նոր հայեցակարգի իրագործմանը: Դեկտեմբերի 9-ին Դիլիջանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Մարտին Գալստյանը` հավելելով, որ այս հայեցակարգով համայնքները ստանձնում են ավելի մեծ պատասխանատվություն: «Կառավարության մեր գործընկերների կողմից ներկայացվել է նոր հայեցակարգ, որով, ըստ էության, համայնքների զարգացումը կապվում է նոր մոդելի հետ, որը ենթադրում է ներքևից վերև շարժ: Կենտրոնական բանկի կողմից ներկայացնելու ենք ֆինանսական նոր գործիքներ ու նոր մոտեցումների հնարավորություններ, որոնք թույլ կտան կառավարությանը, մեր համայնքային ղեկավարներին ու համայնքներին ընդհանրապես իրենց խնդիրներն ավելի արդյունավետ իրականացնել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Մարտին Գալստյանը: Նրա դիտարկմամբ` խոսքը ոչ թե արտոնությունների, այլ փիլիսոփայության փոփոխության մասին է:
Ինչպես նշեց ԿԲ ներկայացուցիչը, առաջարկվող ֆինանսական գործիքները  թույլ են տալու առաջանցիկ աճի տեմպեր ապահովել: «Դա ենթադրում է համատեղ ֆոնդերի ձևավորում, ֆինանսական այնպիսի գործիքներ, որոնց դեպքում համայնքը ևս պարտավորություններ է ստանձնում: Մասնավորի և պետականի համադրման միջոցով հնարավոր կլինի ավելի մեծ միջոցներ ներգրավել համայնքի զարգացման գործում»,-հավելեց պաշտոնյան:
Մարտին Գալստյանի խոսքով` եթե նախկինում համայնքին տրվում էին ֆինանսական միջոցներ, որի շրջանակում համայնքը բաշխում և ծախսում էր, ապա այսուհետ համայնքն է հանդես գալու նախաձեռնություններով ու հայթայթելու է ֆինանսական միջոցները, հետևաբար նախագծերը պիտի մրցունակ լինեն, որ ներդրողն ինքը հետաքրքրված լինի այնտեղ մուտք գործել: «Մասնավորը գնում է այնպիսի տեղեր, որտեղ կա գրավչություն, իսկ գրավչության առաջին տարրը համայնքի ներգրավվածության մակարդակն է: Մոտեցման փոփոխությունը ինքնըստինքյան բերելու նրան, որ համայնքը շատ ավելի մեծ ներգրավվածություն է ունենալու այս գործընթացներում»,-ասաց ԿԲ պաշտոնյան:
Դեկտեմբերի 8-9-ին Դիլիջանում անցկացվում է ՀՀ համայնքների խորհրդաժողովը, որին մասնակցում են ՀՀ մարզպետներ, համայնքապետեր, շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Խորհրդաժողովի առանցքում տնտեսական զարգացմանը միտված ծրագրերի քննարկումն է:

CBA introduces financial tools for new concept of initiator and more responsible communities
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The Central Bank of Armenia will provide financial tools for the implementation of a new concept of community development based on the bottom-up model, Martin Galstyan – head of the CBA Dilijan Training and Research Center, told reporters, adding that by this concept the communities assume a greater responsibility, reports Armenpress.
“Our partners of the government have submitted a new concept according to which the community development, actually, is linked with a new model which supposes a bottom-up movement. We are going to introduce new financial tools and opportunities of new approaches by the Central Bank which will enable the government, our community leaders and the communities in general to implement their tasks more effectively”, he said, adding that the talk is about the change in philosophy, rather than in privileges.
According to the CBA representative, the proposed financial tools will allow to ensure a progressive growth rates. “This supposes formation of joint funds, financial tools in case of which the community also assumes responsibilities. It will be possible to attract greater resources for the community development thanks to the private-public sector combination”, the CBA official said.
He said if previously the community was provided with financial resources within the frames of which it distributed and spent those funds, now the community must present initiatives and search for the financial resources, therefore, the projects must be competitive so that the investor will be interested in entering it. “The private enters such places which are attractive, and the first element of attractiveness is the community’s engagement level. The change in approach will automatically lead to greater engagement of the community in these processes”, the CBA official noted.
The conference of Armenian communities is being held in Dilijan on December 8-9 which is attended by governors, community leaders and representatives of concerned organizations. The conference focuses on the discussion of economic development programs.