«Գաղտնի հանդիպումներ Անկարայում». Պետրոս Շիրինօղլուն հանդիպել է Թուրքիայի փոխվարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Սուրբ փրկիչ հայկական հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն նոյեմբերի 15-ին Անկարայում հանդիպել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Հաքան Չավուշօղլուի, ինչպես նաև երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշ խորհրդականների հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը՝ ընդգծելով, որ պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպման հարցում առկա բարդությունների պարագայում իրականացված նման հանդիպումները հատկապես մեծ ուշադրություն են գրավում:
Ենթադրվում է, որ հանդիպումների ընթացքում քննարկված հարցերի օրակարգում եղել են համայնքային (վաքըֆների) ընտրությունների և պատրիարքի ընտրության հարցերը: Թուրքիայի կառավարությունում ազգային փոքրամասնությունների հարցերով պատասխանատու փոխվարչապետ Չավուշօղլուի հետ Շիրինօղլուի հանդիպումը շարունակվել է երկու ժամ: Ուշագրավ է, որ այդ հանդիպումից հետո Շիրինօղլուն գրասենյակից որևէ հայտարարություն չի արվել: Նրան մոտ շրջանակները հայտնել են, որ հանդիպման ժամանակ քննարկումների բովանդակության վերաբերյալ մամուլի համար հայտարարություն չի արվելու:
«Մի ժամանակահատվածում, երբ այդքան շատ հարցականներ կան պատրիարքի ընտրության գործընթացի վերաբերյալ, թե այդ գործընթացում ներգրավված գործող անձինք և թե հասարակությունը հետաքրքրված է հանդիպման մանրամասներով: Ուշագրավ է, որ հանդիպման մասին ոչ պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը, ոչ էլ վաքըֆների նախագահները տեղյակ չեն եղել»,- գրում է «Ակոս»-ը: Ուշագրավ է, որ պարբերականը լուրը հրապարակել է «Գաղտնի հանդիպումներ Անկարայում» վերտառությամբ:
Պետրոս Շիրինօղլուն հայտնի է Թուրքիայի իշխող շրջանակների հետ սերտ հարաբերություններով: 2017 թվականի  հունվարի 18-ին նա նախագահական պալատում հանդիպել էր Էրդողանի հետ: Վերջինս խոստացել էր Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունների հարցով զբաղվել ապրիլին նախատեսվող սահմանադրական հանրաքվեից հետո: Այդուհանդերձ, նոր պատրիարք ընտրելու գործընթացը մինչ օրս մնում է չհանգուցալուծված:
Ուշագրավ է նաև այն, որ Շիրինօղլուն բազմիցս խոսել է Բեքչյանի՝ պատրիարքական տեղապահի պաշտոնից հրաժարվելու անհրաժեշտության մասին: Նա հայտնի է նաև մեծ ճնշման ներքո Պոլսո պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնից հեռանալու մասին հայտարարած Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի հետ ունեցած սերտ կապերով:

“Secret meetings in Ankara” - Bedros Shirinoglu meets with Turkish Deputy PM
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Chairman of the Board of Trustees of St. Savory hospital of Istanbul Bedros Shirinoglu on November 15 met with Deputy Prime Minister of Turkey Hakan Cavusoglu, as well as some of the advisors of the Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Agos reports.
According to Agos, such meetings in the context of existing difficulties on organizing the election of Armenian Patriarch of Istanbul are under attention.
It is supposed that the meeting agenda focused on the community elections and the election of the Armenian Patriarch. The meeting with the Turkish Deputy PM lasted two hours. It’s important to note that after the meeting no statement was released by Shirinoglu’s office.
“In a period when there are so many questions over the process of the patriarchal elections, the persons and society engaged in this process are interested in the meeting details. It’s worth mentioning that neither the patriarchal locum tenens Archbishop Garegin Bekchyan nor the community leaders were aware of the meeting”, Agos writes. The newspaper titled the news as “Secret meetings in Ankara”.
Bedros Shirinoglu is famous for his close ties with the Turkish ruling circles. On January 18, 2017 he met with President Erdogan in the Presidential Palace. Erdogan promised to deal with the issue of the patriarchal election after the April constitutional referendum. However, the issue of patriarchal election is still unresolved.