Իրանը կարող Է փակել Իրաքյան Քրդստանի հետ սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը կփակի Իրաքյան Քրդստանի հետ սահմանը, եթե հանրաքվեի արդյունքում տարածաշրջանը անկախանա Բաղդադից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի Անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին:
«Սահմանների վերաբերյալ համաձայնագրերը գործում են բացառապես Իրաքի կենտրոնական կառավարության հետ, իսկ Իրաքի կենտրոնական իշխանություններից Քրդստանի անջատվելը կնշանակի բոլոր անցումների փակումն Իրաքյան Քրդստանի հետ ընդհանուր սահմանում»,-հայտարարել Է Շամխանին IRIB հեռուստաընկերությանը՝ նաեւ նշելով, որ դա կբերի Իրաքի քրդական տարածաշրջանի հետ Թեհրանի հարաբերությունների վերանայման:
Իրանը ճանաչում Է միայն միասնական Իրաքը եւ այդ երկրի դաշնային իշխանություններին, ընդգծել Է նա:
Ինքնավար Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունները Իրաքից անջատվելու շուրջ հանրաքվեն նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին՝ անտեսելով կենտրոնական իշխանությունների կարծիքը: Բաղդադում քվեարկությունը համարում են անօրինական, դրան դեմ Է քվեարկել խորհրդարանը: Անցած շաբաթ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիի հետ կայացած հանդիպմանը հանդես են եկել այլընտրական առաջարկությամբ՝ հորդորելով հետաձգել անկախության հանրաքվեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Иране заявили о возможности закрытия границы с Иракским Курдистаном
Иран закроет границу с Иракским Курдистаном, если регион по результатам референдума станет независимым от Багдада. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил секретарь Высшего совета безопасности Ирана Али Шамхани.
"Соглашения о границах действуют исключительно с центральным правительством Ирака, а отсоединение Курдистана от центральных властей Ирака будет означать закрытие всех погранпереходов на общей (с Иракским Курдистаном — ред.) границе", — заявил Шамхани телекомпании IRIB, также отметив, что это приведет к пересмотру имеющихся у Тегерана соглашений с курдским регионом в Ираке.
Иран признает лишь единый Ирак и федеральные власти этой страны, подчеркнул он.
Власти автономного Иракского Курдистана назначили референдум об отделении от Ирака на 25 сентября, проигнорировав мнение центральных властей. В Багдаде считают референдум незаконным, против его проведения проголосовал парламент.