«FMD KL Europe»-ը ավելացնում է ներդրումները. Հայաստանում բիոտեխնոլոգիական կենտրոն է բացվում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանն այցելել է «FMD KL Europe» ընկերություն, որտեղ ղեկավար Կիրիտ Վելանիի հետ քննարկել են զարգացման ծրագրերը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպմանը «FMD KL Europe» ընկերության տնօրեն Կիրիտ Վելանին հայտարարել է Հայաստանում բիոտեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման մասին։ Ներկայում ընկերությունը ներդրումներ է կատարում կառույցը միջազգային չափանիշներին համապատասխանող տեխնիկայով ու սարքավորումներով հագեցնելու համար։ Միայն այս տարվա ընթացքում մարդկային կապիտալի վերապատրաստման և տեխնոլոգիական կենտրոնի վերազինման համար 1 միլիոն դոլարի ներդրում է արվել։
«FMD KL Europe»-ը «FMD K&L» համաշխարհային կորպորացիայի հայաստանյան մասնաճյուղն է, որը պայմանագրային հետազոտական ծառայություններ է մատուցում աշխարհի առաջատար դեղագործական և առողջապահական ձեռնարկություններին։ Գործունեության մոտ 3 տարում ընկերությունը աշխատողների թիվը հասցրել է 150-ի, ներկայում միջազգային որակավորման ևս 20 մասնագետի կարիք ունի։ ՀԶՀ հետներդրումային սպասարկման թիմն աջակցել է «FMD KL Europe» ընկերությանը՝ գործունեության ընդլայման տարբեր փուլերում։
«Այստեղ, Հայաստանում նոր ներդրումներով բիոտեխնոլոգիական կենտրոն ենք բացում, որը թույլ կտա մասնագետների թիվը հասցնել 250-ի և նպաստել ոլորտի զարգացմանը։ Մեր հաջորդ քայլով նախատեսում ենք Հայաստանում կլինիկական հետազոտությունների հիմքերը դնել։ 2018-ին նպատակ ունենք բացելու նաև մեր առաջին կլինիկան, որը կսկսի առաջին անհրաժեշտության խնամքի միջոցների՝ շամպունների, կրեմների փորձարկումների հետազոտություններ, իսկ հետո կանցնենք բարդ կլինիկական փորձարկումների։ Մեր գործունեության հենց սկզբից Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը և կառավարությունը մշտապես աջակցել են։ Ընկերությունը չէր կարող այս տեմպերով զարգանալ, եթե չլիներ այդ աջակցությունը»- նշել է «FMD KL Europe» ընկերության տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
Կ. Վելանին ներկայացրել է բիոտեխնոլոգիաների ոլորտի ներուժը, նշելով որ այն արդյունաբերական զարգացման փուլում է և կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության շարժիչ ուժը։ «Հայաստանյան լաբորատորիայում նստած երկու մարդ կարող են նյութ ստեղծել, որը միլիարդների եկամուտներ կարող է ապահովել երկրին»,- նշել է «FMD KL Europe» ընկերության տնօրեն Կիրիտ Վելանին։
Հիմնադրամի և ընկերության ղեկավարները քննարկել են հնարավոր քայլերը, որոնք ՀԶՀ առաջարկությամբ կառավարությունը կարող է ձեռնարկել՝ բիոտեխնոլոգիաների ոլորտը զարգացնելու համար։ «FMD KL Europe»-ի ղեկավարը բարձրացրել է նաև Հայաստանում ինտերնետի բարձր գնի, անկայուն էլեկտրամատակարարման ու մաքսազերծման հարցեր։
«Տնտեսության մեջ ՀԶՀ հիմնական գործունեությունը արտասահմանյան կազմակերպությունների ու ներդրողների գործը հեշտացնելը, սահուն դարձնելն է։ Այն բոլոր հարաբերությունները, որ իրենք ունենում են պետական համակարգի հետ՝ լինի մաքսային, հարկային, կոմունիկացիաների անցկացման, մեր գործն է արագացնել պրոցեսը, որ կարողանան իրենց բիզնեսով շահույթ ստեղծել և, հուսանք, այդ շահույթը վերաներդնեն մեր երկրում»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։

FMD KL Europe increases investments, biotechnology center to be opened in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. The CEO of the Development Foundation of Armenia Armen Avak Avakian has visited “FMD KL Europe”, where he discussed the development projects with the head of the company Kirit Velani.
“FMD KL Europe” is the Armenian branch of the “FMD K&L” international corporation that provides contractual research services to the world’s leading pharmaceutical and healthcare companies. During about 3 years of its activities, the company has increased the number of employees to 150 and currently has a demand for 20 more specialists with international qualification. The aftercare team of DFA has supported the “FMD KL Europe” at different stages of the company’s enlargement, the Development Foundation of Armenia told ARMENPRESS.
During the meeting, the head of the “FMD KL Europe” company Kirit Velani announced the establishment of biotechnological park in Armenia. Currently, the company makes investments in order to equip the organization with devices and equipment following international standards. Only this year, investments of 1 million USD were made in human capital training and upgrade of the technological park.
“We are opening a new biotechnological park in Armenia that will enable the company to increase the number of its employees to 250 and to contribute to the development of the sphere. Our next step is aimed at establishing the basis of clinical research in Armenia, and we are planning to open our first clinic in 2018 that will start from the research of care products of first necessity, such as shampoos and creams, to the complex clinical trials. The Development Foundation of Armenia and the Government of RA have been very supportive to us since the beginning of our activities”, noted the head of the “FMD KL Europe” company Kirit Velani.
Kirit Velani has presented the potential of biotechnological sphere, noting that it is at the stage of industrial development and can become the driving force of the Armenian economy. “Two people, sitting in the Armenian lab, can create a material that can generate billions of revenue for the country”, Velani said.
The heads of the Foundation and the company have discussed the possible steps the Government can undertake to develop the sphere of biotechnology. The head of the “FMD KL Europe” company has also raised the issues of high prices for internet, unstable electricity supply and custom clearance in Armenia.
“The main function of DFA is to facilitate the smooth operation of foreign companies and investors in our economy. Our job is to expedite all the procedures these investors and companies encounter in the state system, related to the customs, taxation, or communication, enabling the businesses to generate revenue and, hopefully, to reinvest it in our country”, the CEO of the Development Foundation of Armenia remarked.