Իսրայելցի նախարար Ցախի Հանեգբին հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով հուլիսի 25-ին Հայաստան ժամանած Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանց ուղեկցում էին ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արմեն Պապիկյանը, Հայաստանում Իսրայելի պատվո հյուպատոս Աշոտ Շահմուրադյանը, Հայաստանում Իսրայելի դեսպան Էլիյահու Յերուշալմին՝ կնոջ հետ, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը: Նրանք ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, ապա շրջեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում եւ ծանոթացան 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործությունը փաստող ցուցանմուշներին:
Ցախի Հանեգբին նշեց, որ տպավորված է հուշահամալիրով, որն, ըստ նրա, կհուզի յուրաքանչյուրին:
«Իսրայելը միշտ կարեկցել է հայ ժողովրդին, քանի որ եւ հայերը, եւ հրեաները վերապրել են այս ողբերգությունը իրենց պատմության մեջ: Հարցը մի քանի անգամ քննարկվել է Իսրայելի խորհրդարանում,  մշտապես նշվել է  նախագահի կողմից, եւ մենք այն միշտ պահելու ենք  մեր սրտում եւ հոգում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց իսրայելցի նախարարը, ով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հուշամատյանում կատարեց հետեւյալ գրառումը.
«Այցելելով այս թանգարան՝ յուրաքանչյուր ոք հանգում է երկու եզրակացության՝ այլեւս երբեք թույլ չտալ նման սարսափելի գործողություններ եւ երբեք չմոռանալ ողբերգությունը, այն մշտապես կենդանի պահել մարդկանց գիտակցության եւ հիշողության մեջ»,-գրել է իսրայելցի նախարարը:

Israeli minister pays homage to Armenian Genocide victims in Yerevan memorial
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Israel’s minister of regional cooperation Tzachi Hanegbi, who arrived in Armenia on an official visit on July 25, visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial with his delegation in Yerevan.
The Israeli high-level delegation was accompanied by Armenia’s deputy foreign minister Armen Papikyan, the Honorary Consul of Israel in Armenia Ashot Shahmuradyan, Israel’s Ambassador to Armenia Eliyahu Yerushalmi with his spouse, as well as the deputy director of the Armenian Genocide Institute Museum Suren Manukyan.
The officials laid flowers at the Eternal Flame for the memory of the Armenian Genocide victims, and toured the Museum-Institute.
The Israeli minister mentioned that he is impressed with the Memorial, which in his words will touch everybody.
“Israel has always sympathized with the Armenian people, because both Armenians and Jews have survived this tragedy in their histories. The issue has been discussed for several times in the Israeli parliament, it has always been mentioned by the president, and we will always keep it in our hearts and spirits”, the Israeli minister told reporters.
“Visiting this museum leaves every visitor with two conclusions: Never again to allow such horrific acts to happen, and never forget the tragedy , keep it always alive in the human awareness and memory forever!”, the Israeli minister wrote in the guest-book.