Դատախազությունը պետք է իրավապաշտպանի դեր ստանձնի՝ առաջնահերթությունը տալով իրավունքի գերակայությանը. Կոստանյան
Դատախազությունը պետք է իրավապաշտպանի դեր ստանձնի՝ առաջնահերթությունը
տալով իրավունքի գերակայությանը. Կոստանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը պետք է իրավապաշտպանի դեր ստանձնի, ինչը էականորեն կբարձրացնի այդ մարմնի նկատմամբ վստահությունը: Ազգային ժողովում ՀՀ գլխավոր դատախազության 2016թ. գործունեության մասին հաղորդման քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: «Հանրապետության նախագահն էլ հայտարարել է, որ դատախազությունը պետք է ունենա իրավապաշտպան դեր: Եթե նախկինում մենք խոսում էինք օրենքի գերակայության սկզբունքից, ապա հիմա մենք օրենքի գերակայությունից անցել ենք իրավունքի գերակայության, սա նշանակում է, որ եթե օրենքը գործում է, բայց բովանդակային առումով հակասում է մարդու իրավունքին, ապա առաջնահերթությունը պետք է տրվի իրավունքին: Դատախազությունը միշտ ունեցել է պատժիչ ընկալում հասարակության մեջ: Այո, նախագահը ճիշտ ուղղություն տվեց. ցանկացած մեղադրյալ, ամբաստանյալ պետք է այնքան վստահ լինի, որ դատախազն օրինականության երաշխավորն է, որ փաստաբանի կարիք էլ չունենա: Դատախազը պետք է ստանձնի օրինականության երաշխավորի դերը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Կոստանյանը՝ հավելելով, որ ՀՀԿ-ն ավելի պահանջատեր է գլխավոր դատախազից, քան ընդդիմադիրները:
Գևորգ Կոստանյանը վստահություն հայտնեց, որ վերը նշված մեխանիզմի կիրառումը ՀՀ-ում կբարձրացնի դատախազության նկատմամբ հանրային վստահության մակարդակը:
Կոստանյանն անդրադարձավ նաև կալանքների խնդրին՝ նշելով, որ այդտեղ ևս լուրջ խնդիրներ կան, որոնք լուծման կարիք ունեն.  «Խոսքը կալանքների քանակներին ու համընդհանուր բնույթի մասին չէ, դա պետք է լինի մաքսիմալ հիմնավորված: Ամեն անգամ կալանավորելիս՝ նախաքննության մարմինը, դատարանը պետք է հիմնավորեն այն հիմքերը, որոնք առկայության պարագայում անձը կալանավորվում է»:

Prosecutor’s office must assume role of human rights defender giving priority to supremacy of right – MP Kostanyan
Prosecutor’s office must assume role of human rights defender giving priority to supremacy of
right – MP Kostanyan
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. The Prosecutor General’s Office of Armenia should assume the role of human rights defender which will significantly increase the trust towards that structure, RPA faction MP, former Prosecutor General Gevorg Kostanyan said during the parliamentary discussion of the report on 2016 activity of the Prosecutor General’s Office, reports Armenpress.
“The President of the Republic stated that the prosecutor’s office must have a role of human rights defender. If previously we were talking about the principle of the rule of law, now we have switched from the rule of law to supremacy of right, this means that if the law works but contradicts to human rights in terms of content, the priority must be given to the right. The prosecutor’s office has always had a punitive perception among the people. Yes, the President gave the right direction: any defendant must be so confident that the prosecutor’s office is the guarantor of lawfulness so that he/she will no more need a lawyer. The prosecutor’s office must assume the role of guarantor of lawfulness”, Gevorg Kostanyan said.
He expressed confidence that the use of the abovementioned mechanism will increase the level of public trust towards the prosecutor’s office in Armenia.
He also touched upon the problem of detentions adding that there are many problems here which should be solved. “The talk is not about the number of detentions and its general nature, it must be maximally justified. Every time by detaining the investigative body, the court must justify the grounds based on which the person is detained”.