Սոցիոլոգներն աշխարհում ԱՄՆ-ի հեղինակության անկում են արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալուց հետո ԱՄՆ-ի քաղաքականության հավանության վարկանիշն աշխարհում զգալիորեն նվազել Է: Հետազոտության այս արդյունքներն Է ներկայացնում Pew Research Center-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Եթե Բարաք Օբամայի նախագահական ժամկետի ավարտին Միացյալ Նահանգների նկատմամբ դրական վերաբերմունքի մասին հայտարարել Էր հարցվածների 64 տոկոսը, ապա այս տարվա գարնանը, երբ Սպիտակ տանն արդեն հաստատվել Էր Թրամփը, ԱՄՆ-ին ցուցաբերվող աջակցության մակարդակը կազմել Է 49 տոկոս: Սոցիոլոգների տվյալներով՝ Վաշինգտոնի քաղաքականության հավանության վարկանիշն ընկել Է պետության ղեկավարի նկատմամբ վստահության անկման հետ միաժամանակ: Այսպես, Օբամայի ժամկետի ավարտին նրան վստահում Էր հարցման մասնակիցների 64 տոկոսը, նախագահության առաջին շաբաթներին Թրամփին պաշտպանում Էր հարցվածների ընդամենը 22 տոկոսը: Դրա հետ մեկտեղ Սպիտակ տան տիրոջ նկատմամբ անվստահության մակարդակը 23-ից աճել Է մինչեւ 74 տոկոս: Այդ առումով բացառություն են կազմում միայն Իսրայելը եւ Ռուսաստանը. այս երկրներում ԱՄՆ-ի նախագահի նկատմամբ վստահության մակարդակը, ընդհակառակը, 49 տոկոսից բարձրացել Է մինչեւ 56 տոկոս եւ 11-ից՝ մինչեւ 53 տոկոս՝ համապատասխանաբար:
Նշվում Է, որ հարցումն անցկացվել Է աշխարհի 37 երկրներում, բացառությամբ՝ Միացյալ Նահանգների: Հետազոտությանը նաեւ չեն մասնակցել Չինաստանի քաղաքացիները:

Социологи сообщили о падении имиджа США в мире из-за Трампа
После прихода Дональда Трампа к власти рейтинг одобрения политики США в мире значительно снизился. Такие результаты исследования приводит Pew Research Center.
Если в конце президентского срока Барака Обамы о положительном отношении к Соединенным Штатам заявляли 64 процента опрошенных, то весной этого года, когда в Белый дом уже въехал Трамп, уровень поддержки США составил 49 процентов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
По данным социологов, рейтинг одобрения политики Вашингтона упал одновременно со снижением доверия к самому главе государства. Так, в конце срока Обаме доверяли 64 процента респондентов, в первые недели президентства Трампа поддерживают всего 22 процента опрошенных. При этом уровень недоверия к хозяину Белого дома вырос с 23 до 74 процентов.
Исключение в этом отношении составляют только Израиль и Россия: в этих странах уровень доверия к президенту США наоборот повысился с 49 до 56 процентов и с 11 до 53 процентов соответственно.
Отмечается, что опрос проводили в 37 странах мира, за исключением самих Соединенных Штатов. В исследовании также не принимали участие граждане Китая.