Գիտնականները կարողանում են հիվանդությունները կանխատեսել ըստ ծննդյան ամիսների
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալիկանտեի համալսարանի (Իսպանիա) գիտնականները սովորել են մարդկանց հիվանդությունները կանխատեսել ըստ նրանց ծննդյան ամիսների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Mail-ը:
Սեպտեմբերին ծնված մարդիկ հունվարին լույս աշխարհ եկած մարդկանց համեմատությամբ մոտավորապես եռակի ավելի հաճախ են տառապում վահանաձեւ գեղձի հիվանդություններից: Օգոստոսին ծնված տղամարդիկ մոտավորապես երկու անգամ ավելի հաճախ են հիվանդանում ասթմայով, քան նրանք, ովքեր լույս աշխարհ են եկել տարեսկզբին: Հունիսին ծնվածները, միջին ցուցանիշների համեմատությամբ, 34 տոկոսով ավելի հազվադեպ են տառապում ընկճախտով եւ 22 տոկոսով քիչ են մեջքի ստորին հատվածի ցավեր ունենում:
Հունիսին լույս աշխարհ եկած կանայք 33 տոկոսով ավելի հազվադեպ են տառապում միգրենով եւ 35 տոկոսով քիչ են դաշտանադադարի հետ կապված խնդիրներ ունենում, քան մյուսները: Հուլիսին ծնված կանայք 27 տոկոսով ավելի հաճախ են ունենում զարկերակային բարձր ճնշում եւ 40 տոկոսով ավելի հաճախ են տառապում անմիզապահությամբ:
Փորձագետներն այս եզրակացություններին են եկել՝ անցկացնելով վիճակագրական հետազոտություն, որը թույլ Է տվել բացահայտել կապը խրոնիկական 27 հիվանդությունների եւ ծննդյան ամիսների միջեւ: Փորձագետները նշում են, որ դիտվող կապերի պատճառը արեւի լույսից օգտվելու հղի կանանց եւ նորածինների հնարավորությունն Է, ինչպես նաեւ սեզոնային հիվանդությունները եւ ջերմաստիճանի տատանումները:

Болезни научились прогнозировать по месяцу рождения
Ученые из Университета Аликанте (Испания) научились прогнозировать болезни людей в зависимости от месяца их рождения. Об этом сообщает Daily Mail.
Люди, рожденные в сентябре, по сравнению с теми, кто появился на свет в январе, примерно в три раза чаще страдают заболеваниями щитовидной железы. Мужчины, рожденные в августе, примерно в два раза чаще болеют астмой,чем те, кто появился на свет в начале года. Рожденные в июне, по сравнению со средними показателями, на 34 процента реже страдают депрессией и на 22 процента меньше сталкиваются с болями в нижней части спины,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Женщины, появившиеся на свет в июне, на 33 процента реже страдают мигренью и на 35 процентов меньше сталкиваются с проблемами, связанными с наступлением менопаузы, чем остальные. Рожденные в июле женщины на 27 процентов чаще имеют высокое артериальное давление и на 40 процентов чаще страдают недержанием мочи.
К подобным выводам эксперты пришли, проведя статистическое исследование, позволившие выявить связь между 27 хроническими заболеваниями и месяцем рождения.
Эксперты отмечают, что причиной наблюдаемых связей является доступ беременных женщин и новорожденных к солнечному свету, а также сезонные заболевания и колебания температуры.