«Օսկար»-ի եռակի դափնեկիր Դենիել Դեյ-Լյուիսն ավարտեց դերասանական կարիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Օսկար»-ի եռակի դափնեկիր, բրիտանացի դերասան Դենիել Դեյ-Լյուիսն ավարտել Է իր կարիերան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ամերիկյան Variety հանդեսը: «Դենիել Դեյ-Լյուիսն այլեւս չի աշխատելու որպես դերասան,-հրատարակությունը մեջբերում Է նրա ներկայացուցիչ Լեսլի Դարթի հայտարարությունը:-Նա անչափ երախտապարտ Է բոլոր նրանց, ում հետ հասցրել Է աշխատել երկար տարիներ, ինչպես նաեւ իր հանդիսականներին»:
Դարթը նշել Է, որ մասնագիտությունից հեռանալը «Դեյ-Լյուիսի անձնական որոշումն Է եւ ո՛չ ինքը, ո՛չ նրա ներկայացուցիչները հետագա մեկնաբանություններ չեն տալու այդ կապակցությամբ:
60-ամյա Դեյ-Լյուիսը միակ դերասանն Է, որն «Օսկար» երեք մրցանակ Է ստացել «Տղամարդու լավագույն դեր» կատեգորիայում: Բրիտանացին այդ պարգեւներն ստացել Է «Իմ ձախ ոտքը» (1989 թ.), «Նավթ» (2007 թ.) եւ Լինքոլն» (2012 թ.) ֆիլմերի համար: Իր վերջին դերը նա խաղացել Է ռեժիսր Պոլ Թոմաս Անդերսոնի «Երեւակայական թել» կինոնկարում, որն Էկրան կբարձրանա ընթացիկ տարվա վերջին:
Ինչպես հիշեցնում Է Variety-ն, աշխարհի բազմաթիվ առաջատար կինոքննադատներ Դեյ-Լյուիսին համարում են ժամանակակից լավագույն դերասաններից մեկը: 2013 թվականին Time ամերիկյան հանդեսը նրան ընդգրկել Է աշխարհի հարյուր ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трехкратный обладатель "Оскара" Дэниэл Дэй-Льюис завершил актерскую карьеру
Трехкратный обладатель премии "Оскар", британский актер Дэниэл Дэй-Льюис завершил свою карьеру. Об этом сообщил американский журнал Variety.
"Дэниэл Дэй-Льюис больше не будет работать актером, - приводит издание заявление его представителя Лесли Дарт. - Он невероятно признателен всем тем, с кем ему довелось работать в течение многих лет, а также своим зрителям".
Дарт отметила, что уход из профессии является "личным решением" Дэй-Льюиса и ни он сам, ни его представители не будут давать дальнейших комментариев по этому поводу, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
60-летний Дэй-Льюис - единственный актер, являющийся обладателем трех премий "Оскар" в категории "Лучшая мужская роль". Британец получил эти награды за фильмы "Моя левая нога" (My Left Foot: The Story of Christy Brown, 1989), "Нефть", (There Will Be Blood, 2007) и "Линкольн" (Lincoln, 2012). Свою последнюю роль он сыграл в картине режиссера Пола Томаса Андерсона "Призрачная нить" (Phantom Thread), которая выйдет на экраны в конце текущего года.
Как напоминает Variety, многие ведущие кинокритики мира называют Дэй-Льюиса одним из лучших актеров современности. В 2013 году американский журнал Time включил его в список ста самых влиятельных людей в мире.