Մենք հետաքրքրված ենք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական մեգանախագծով. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ ԱԺ-ում՝ Արմեն Աշոտյանը բարձր է գնահատել խորհրդարանական մակարդակում հայ-չինական հարաբերությունների բնույթն ու զարգացման դինամիկան եւ հույս հայտնել, որ նոր գումարման Ազգային ժողովում այդ համագործակցությունը կլինի առավել սերտ: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ արդյունավետ գործակցությունը եւ կարեւորել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ համագործակցության ակտիվացումը:
Իր հերթին դեսպան Թիան Էրլունը շնորհավորել է Արմեն Աշոտյանին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաեւ տնտեսական, ներդրումային եւ հումանիտար քաղաքականության խթանմանը վերաբերող հարցերի: Տնտեսական համագործակցության համատեքստում քննարկվել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծում Հայաստանի հնարավոր ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային կայունության պահպանմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել հունիսի 16-ին եւ 17-ին Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված զինադադարի կոպտագույն խախտումներին: Հարցի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ նմանատիպ խախտումները վտանգում են տարածաշրջանի առանց այն էլ փխրուն վստահության մթնոլորտը, ինչն իր հերթին վտանգում է տարածաշրջանի կայունությունը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մենք ակնկալում ենք ավելին, այն է՝ առավել թիրախային եւ գործուն քայլերի ձեռնարկում»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերն անդրադարձել են նաեւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Անալիտիկ խորհուրդ» աշխատանքային խմբի ձեւավորմանը եւ գործունեության նպատակներին: Այս համատեքստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ դեսպանության հետ համագործակցության հնարավոր տարբերակները

Мы заинтересованы в китайском мегапроекте “Один пояс – один путь”: Армен Ашотян
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян 20 июня принял  Чрезвычайного и Полномочного посла КНР в Армении Т.Эрлуна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя гостя в НС, А.Ашотян высоко оценил характер и динамику развития армяно-китайских отношений на парламентском уровне и выразил надежду, что в НС нового созыва это сотрудничество станет еще более тесным. В этом русле А.Ашотян подчеркнул важность эффективного сотрудничества соответствующих комиссий парламентов двух стран и активизации взаимодействия межпарламентских групп дружбы.
В свою очередь г-н Эрлун поздравил А.Ашотяна с избранием председателем профильной комиссии НС и пожелал плодотворной работы.
В ходе встречи   стороны обратились к взаимодействию на международных платформах, а также к вопросам экономической, инвестиционной и гуманитарной политики. В контексте экономического сотрудничества обсужден вопрос возможного вовлечения Армении в проект “Один пояс – один путь”.
Стороны обсудили также вопросы сохранения региональной стабильности. В этом русле затронуты грубейшие нарушения азербайджанскими вооруженными силами режима перемирия на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана 16-17 июня. По вопросу А.Ашотян отметил, что подобные нарушения угрожают и без того хрупкой атмосфере доверия и в свою очередь способны дестабилизировать регион. “В вопросе мирного урегулирования НК-конфликта мы ожидаем от сопредседателей Минской группы ОБСЕ более целенаправленных и действенных шагов”, - отметил А.Ашотян.
В завершение встречи стороны обратились также к созданной по инициативе Постоянной комиссии НС по внешним связям рабочей группе “Аналитической совет”. В этом контексте обсуждены возможные варианты сотрудничества с посольством КНР в Армении.