Միջազգային հանրությունը կոշտ դիրքորոշմամբ եւ քայլերով պետք է զսպի Ադրբեջանի նման սանձազերծ պետությանը. Դավիթ Բաբայան
Միջազգային հանրությունը կոշտ դիրքորոշմամբ եւ քայլերով պետք է զսպի  Ադրբեջանի
նման սանձազերծ պետությանը. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆԸ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ակնկալում է կոշտ, հասցեական հայտարարություն՝ ուղղված հունիսի 16-ին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում եւս մեկ անգամ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի դրսեւորմանը: Նրա խոսքով՝ նման կոշտ դիրքորոշմամբ եւ քայլերով միջազգային հանրությունը պետք է զսպի այդ  սանձազերծ պետությանը:
«Երեկվա իրադարձությունները պետք է դիտարկել երկու հարթությունում. մեկը՝ մարդասիրական, եւ այս առումով սա իրոք ողբերգություն է, մենք անդառնալի կորուստներ ունեցանք՝ երեք զոհ: Բոլորս այդ կորուստները որպես անձնական կորուստներ ենք  համարում՝ ողջ Արցախը եւ հայությունը, ես համոզված եմ: Նման կորուստները ընդհանրապես չեն մարսվում: Ինչ վերաբերում է ռազմաքաղաքական հարթությանը, որեւէ արտառոց  բան տեղի չի ունեցել, այսինքն՝ հակառակորդը  շարունակում է  իր ապակառուցողական, ֆաշիստական, ահաբեկչական գործողությունները:  Տեղի ունեցան  ահաբեկչի պահվածքին  վայել գործողություններ. թաքստոցներից, հեռու տեղերից կրակոցներ նռնականետերի, ականանետերի միջոցով, եւ երեք հոգի, պաշտպանելով հայրենիքի սահմանները, զոհվեցին»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ նման գործողությունները միջազգային հանրության կողմից միանշանակ պետք է արժանանան համապատասխան գնահատականի:
«Ընդհանրապես, ոչ տրամաբանական օրինաչափություն գոյություն ունի. երբ համանախագահները պիտի գան տարածաշրջան, կամ այցի ժամանակ, կամ դրանից հետո հակառակորդը դիմում է այսպիսի աննորմալ քայլի: Գիտենք, որ համանախագահները մի քանի օրից պետք է լինեն Բաքվում. նրանք առաջին անգամ գնում են Բաքու վերջին կոշտ  հայտարարությունից եւ երեկվա իրադարձությունից հետո: Կարեւոր է, որ նման հայտարարությունները պարբերական բնույթ ունենան, շարունակեն կոշտ լինել, որովհետեւ Ադրբեջանը փորձելու է այդ հայտարարությունը նսեմացնել: Այս անգամ ակնկալում ենք համանախագահների կողմից կոշտ վերաբերմունք Բաքվում»,-շեշտեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակը:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ Ադրբեջանը միջազգային իրավունքի նկատմամբ որեւէ հարգանք չունի այնպես, ինչպես հանցագործը կամ ահաբեկիչը՝ օրենքի նկատմամբ:
«Նրանք իրենց սեփական օրենքները չեն հարգում,  եւ իրենց օրենքները անմարդկային են, ինչպե՞ս կարող են հարգել միջազգային իրավունքը: Նրանք հարգում են ուժի իրավունքը, եւ դա երկու ձեւով պետք  դրսեւորվի. մի ձեւով մենք ենք զսպում այստեղ, մյուս ձեւով էլ միջազգային հանրությունը պիտի զսպի»,-եզրափակեց նա:
Հունիսի 16-ի երեկոյան՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ  երեք զինծառայողներ:
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հունիսի 16-ին հակառակորդի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողության արդյունքում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից հետո, հունիսի 17-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

Artsakh President’s spox
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Davit Babayan, spokesperson of the President of Artsakh, expects tough, addressed statement from the OSCE Minsk Group Co-Chairs against the Azerbaijani aggression committed in the Artsakh-Azerbaijan line of contact on June 16.
According to him, with such tough statement and steps the international community should restrain the unruly state.
“Yesterday’s events must be viewed at two platforms: the first one is the humanitarian factor, and in this sense this is really a tragedy, we suffered three losses. We all, the entire Artsakh and Armenians, consider these losses as personal losses. As for the military-political factor, nothing strange happened, in other words, the adversary continues its unconstructive, fascist, terrorist actions. Terrorist acts took place: shots were fired from grenade launchers and mortars from distant places, and three Armenians soldiers were killed while defending the borders of the homenald”, Davit Babayan told Armenpress.
He said the international community must give respective response to such actions.
“In general, there is illogical rule: when the Co-Chairs plan to visit the region, either during the visit or after that the Azerbaijani forces take such abnormal step. We know that the Co-Chairs are going to visit Baku in the coming days: this is their first visit to Baku after the recent tough statement by them and the yesterday’s incident. It is important to make such tough statements on regular basis since Azerbaijan will try to blur that statement. This time we expect tough stance by the Co-Chairs against Baku”, Davit Babayan said.
He stated that Azerbaijan doesn’t respect the international law. “They do not respect their own laws, and their laws are inhuman, how they can respect the international law? They respect the right to force, and this must be displayed at two ways: on the one way we restrain here, and on the other way the international community must restrain it”, he said.
The Azerbaijani armed forces violated the ceasefire regime on June 16 at 18:05 using antitank grenade launchers, as a result of which 3 Artsakh Defense Army soldiers, Arayik Matinyan, 1997, Vigen Petrosyan, 1997, and Vardan Sargsyan, 1997, received fatal wounds. Following the Azerbaijani June 16 aggression, in the morning of June 17, at 09:40, the Azerbaijani forces launched another provocation at the northern direction of the Artsakh-Azerbaijan line of contact as a result of which Defense Army soldier Narek T. Gasparyan (born in 1997) was fatally wounded.