Լոնդոնում բազմահարկ բնակելի շենք Է այրվում. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի արեւմտյան շրջանում բազմահարկ բնակելի շենք Է այրվում: Ականատեսների ասելով եւ ստացվող տեսակադրերի համաձայն՝ կրակը ճարակել Է գործնականում ամբողջ շենքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Լոնդոնի Հյուսիսային Քենսինգթոն շրջանի Grenfell Tower շենք են ուղարկվել շուրջ 40 հրշեջ մեքենաներ եւ 200 հրշեջներ, որոնց դեռեւս չի հաջողվում մարել կրակը: Լոնդոնի հրշեջ պահպանության աշխատակիցների տեղեկատվության համաձայն՝ այրվում են շենքի երկրորդից մինչեւ 27-րդ հարկերը: Կա այն բանի վտանգը, որ շենքը կարող Է փլվել:
Հաղորդվում Է ծխից տուժածների մասին, նրանց օգնություն են ցույց տալիս բժիշկները, սակայն տուժածների ստույգ թիվն առայժմ չի նշվում: Ոստիկանությունը հայտնել Է, որ մինչ այժմ շարունակվում Է շենքից մարդկանց տարհանումը: Դեռեւս հայտնի չԷ՝ քանի մարդ Էր գտնվում շենքում եւ նրանցից քանիսին Է հաջողվել փրկել:
Տարհանվածներին տեղավորում են մերձակա քրիստոնեական կենտրոնում: Առայժմ ոչ մի տեղեկատվություն չկա այն մասին, թե ինչը կարող Էր հրդեհի պատճառ դառնալ, եւ ինչպես կրակը կարող Էր այդչափ մեծ մակերեսի ընդգրկել: Ըստ որոշ տվյալների շենքում կա շուրջ 200 բնակարան:
ԶԼՄ-ներից մի քանիսը եւ ականատեսները հաղորդում են, որ շենքում դեռեւս բնակիչներ են գտնվում, որոնք օգնություն են խնդրում:

В Лондоне охвачен огнем высотный жилой дом
На западе Лондона горит многоэтажный жилой дом. По словам очевидцев и согласно поступающим видеокадрам, огнем объято практически все здание целиком, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
К зданию Grenfell Tower в лондонском районе Северный Кенсингтон были отправлены около 40 пожарных машин и 200 пожарных, которым пока не удается справиться с огнем.
По информации лондонской пожарной охраны, горят со второго по 27-й этажи здания.
Есть риск, что здание может обрушиться
Сообщается о пострадавших от дыма, им оказывают помощь медики, однако точное число пока не приводится.
Очевидцы сообщают, что доступ к зданию для пожарных машин крайне затруднен из-за слишком узких подъездных путей. Это заметно ограничило возможности пожарных по борьбе с пламенем, говорят очевидцы.
Корреспондент Би-би-си передает с места событий, что практически весь дом охвачен огнем и есть риск, что здание может обрушиться. По его словам, полиция установила кордоны и пытается оттеснить толпу наблюдающих из-за угрозы разрушения здания.
"Мы видим, как из здания падают обломки, мы слышим хлопки, мы слышим звук лопающегося стекла", - передает корреспондент.
Полиция сообщила, что до сих пор продолжается процесс эвакуации людей из здания.
До сих пор неизвестно, сколько именно людей находилось в здании и скольких из них удалось спасти.
Эвакуированных людей размещают в близлежащем христианском центре.
Пока нет никакой информации о том, что могло послужить причиной пожара и как огонь смог распространиться по столь большой площади.