Էգեյան ծովում գրանցված երկրաշարժն ավերածություններ է առաջացրել մի շարք հունական կղզիներում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էգեյան ծովում հունիսի 12-ին գրանցված երկրաշարժը ավերածություններ է առաջացրել Հունաստանի Լեսբոս և Խինոս կղզիներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով The Independent-ը, Լեսբոսում տասնյակ տներ են ավերվել, վնասվել են նաև ճանապարհները: Վիրավորների և մահացածների մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում:
«Խորհուրդ ենք տալիս Լեսբոսի բնակիչներին հիմնականում դրսում մնալ մինչև համապատասխան ծառայությունների կողմից տեղանքի վերջնական զննությունը»,- ասել է Հունաստանի սեյսմոլոգիական ծառայության ավագ սեյսմոլոգ Էֆթիմիոս Լեկկասը:
Երկրաշարժը ուժգնորեն զգացվել և խուճապ է առաջացրել նաև մի շարք թուրքական քաղաքներում: 6.3 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժը զգացվել է Ստամբուլում, Իզմիրում, Բուրսայում: Երկրակեղևի ցնցումները խուճապ են առաջացրել Իզմիրի բնակիչների շրջանում: Շատ քաղաքացիներ դուրս են եկել փողոցներ: Երկրաշարժի պատճառով միառժամանակ հեռախոսային կապերը գերծանրաբեռնվել են:

Structural damages reported in Greek islands as 6,3 magnitude earthquake hits Aegean
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. A magnitude 6.3 earthquake off the western coast of Turkey and between the Greek islands of Lesbos and Chios shook buildings from the Aegean Turkish province of Izmir to Greece's capital of Athens on Monday, Reuters reports.
The epicenter of the quake was about 84 km (52 miles) northwest of the Turkish coastal city of Izmir, the European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) said on its website.
There were no immediate reports of injuries in either Turkey or Greece, according to preliminary information from local authorities, although the quake was felt as far away as the Greek capital of Athens.