«Սայաթ-Նովա» փառատոնը կմիավորի հայ և վրացի երաժիշտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Բանաստեղծ, աշուղ Սայաթ-Նովայի անունը կրող «Սայաթ-Նովա» փառատոնն այս տարի կմեկնարկի հունիսի 16-ին Թբիլիսիում և կեզրափակվի հունիսի 18-ին Երևանում: Փառատոնի մասին հունիսի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեցին միջոցառման կազմակերպիչները:
«Նպատակը հայկական երաժշտարվեստը, մեր հարուստ ժառանգությունը հանրությանը ներկայացնելն ու այն պահպանելն է: Փառատոնի բացումը տեղի կունենա Թբիլիսիի Սուրբ Գեւորգ եկեղեցում, և այն հնարավորություն կտա աշխուժացնել եկեղեցու առօրյան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց «Music of Armenia»-ի ներկայացուցիչ  Հասմիկ Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով` իրենք հայկական տարբեր երաժշտական անսամբլներից ընտրել են երաժիշտների, որոնք Վրաստանում տեղի մի քանի երաժիշտների հետ համատեղ կներկայացնեն ինչպես Սայաթ-Նովայի, այնպես էլ` այլ հայ աշուղների ստեղծագործություններ:
«Փորձում ենք բանակցել նաև Վրաստանի մշակույթի նախարարության հետ, որպեսզի հետագայում փառատոնն իրականացվի նաև Ջավախքում և Վրաստանի այլ քաղաքներում»,-շեշտեց Մովսիսյանը:
Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության ներկայացուցիչ Նինո Ապտիաուռին ընդգծեց, որ իր համար շատ ուրախալի է, որ կա նման փառատոն, որ այն կրում է մեծ աշուղի, բանաստեղծի անունը: Ըստ նրա` Սայաթ-Նովան հայ-վրացական միասնության խորհրդանիշն է և միջոցառումը կարող է էլ ավելի լավացնել երկու երկրների փոխհարաբերությունները:
Փառատոնին կմասնակցեն հայ և վրացի երաժիշտներ: Երևանում  հունիսի 17-ին «Մետաքսի ճանապարհ» հյուրանոցում ելույթ կունենա  «Ջնար» անսամբլը,  հունիսի 18-ին «Մեգերյան Կարպետ»-ում համերգային ծրագրով հանդես կգա «Սայաթ-Նովա» անսամբլը:

‘Sayat-Nova’ festival to unite Armenian and Georgian musicians
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. ‘Sayat-Nova’ festival will be held on June 16 in Tbilisi and will end on June 18 in Yerevan, reports Armenpress.
“The aim of the festival is to present the Armenian musical art, our rich heritage to the public and maintain it. The opening ceremony of the festival will be held in Tbilisi’s St. George Church, and it will enable to activate the church’s daily life”, ‘Music of Armenia’ representative Hasmik Movsisyan told reporters on June 12.
She said they have selected musicians from various musical ensembles who will perform works of Sayat-Nova and other Armenian ashiks together with Georgian musicians.
“We are trying to negotiate also with Georgia’s Ministry of Culture aimed at holding the festival also in Javakheti and other cities of Georgia in future”, Movsisyan said.
Georgian Embassy representative in Armenia Nino Aptsiauri said she is very happy that such festival is being held bearing the name of great Armenian poet and ashik Sayat-Nova. According to her, Sayat-Nova is a symbol of Armenian-Georgian unity, and the event can further intensify the mutual relations of the two countries.