Ենոքավանը ֆրանսիական մթնոլորտով հանգստի և ժամանցի վայր կունենա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում առաջիկայում ֆրանսիական մթնոլորտով հանգստի և ժամանցի վայր կստեղծվի: Նախաձեռնության հեղինակը ֆրանսիացի բարեգործ Բեռնար Ժանենն է, ով Հայաստան է ժամանել 1988թ. աղետալի երկրաշարժի օրերին՝ որպես փրկարար: Ենոքավանում շրջայցի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում Բեռնար Ժանենն ընդգծեց, որ Ենոքավան համայնք պարբերական այցելությունները հանգեցրել են այդ վայրում բիզնես ծրագիր իրականացնելու մտքին: «Հետագայում ինձ միացան նաև որդիս, ինչպես նաև ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ֆելիքս Մարգարյանը: «Համայնքում ֆրանսիական մթնոլորտով համալիրը լինելու է հենց գյուղի մեջ՝ եկեղեցու հարևանությամբ, որտեղից գեղատեսիլ տեսարան է բացվում դեպի ձորը և անտառները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Բեռնար Ժանենը:
Ծրագրի մեկնարկը տրվել է 2015թ.: Գաղափարի իրականացման համար նախատեսվել է, որ համալիրում գործող ռեստորանում մատուցվելու են միայն ֆրանսիական ուտեստներ, իսկ հյուրանոց տանող ճանապարհի շինարարությունը իրականացվել է ֆրանսիական գյուղերի ճարտարապետական ոճով: «Շինարարական աշխատանքները իրականացնելիս մեծ ուշադրություն է հատկացվել հայկական գյուղի մթնոլորտը չաղճատելուն՝ միևնույն ժամանակ համալիր տանող ճանապարհին հաղորդելով ֆրանսիական գյուղի կոլորիտ: Հետագայում մենք նախատեսում ենք համալիրում սպառվող սննդի մի մասը ձեռք բերել հենց Ենոքավան համայնքի բնակիչներից»,- ընդգծեց Ժանենը:
Լրագրողների հետ զրույցում ծրագրի համահեղինակ Զինավոր Մեղրյանը հայտնեց, որ այս պահին ամբողջությամբ կառուցված է համալիրի հյուրատունը՝ բաղկացած երեք հարկից, որն ունի  սենյակներ կորպորատիվ կամ ընտանեկան խմբերի համար, ինչպես նաև ռեստորան և ընդունարան: Ամբողջությամբ պատրաստ է 1200քմ հարակից խնամված տարածքը հյուրերի հանգիստը կազմակերպելու համար: Ադմինիստրատիվ շենքն այս պահին կառուցման փուլում է: Շինարարական աշխատանքներին ներգրավված են եղել շուրջ 35 աշխատակից՝ ամսական 200 հազար դրամ միջին աշխատավարձով: Հյուրատան կառուցման համար ծախսվել է շուրջ 600 հազար ԱՄՆ դոլար: «Հյուրանոցը բաղկացած կլինի 4 երկհարկանի շենքերից, որոնցում տեղակայված կլինեն 16 հյուրանոցային համարներ: Սենյակների թիվը հետագայում նախատեսվում է հասցնել 28-ի: Համալիրն ունենալու է նաև SPA կենտրոն, ինչպես նաև բացօթյա ջեռուցվող լողավազան»,- հայտնեց Մեղրյանը:
Եզրափակելով խոսքը՝ նա հավելեց, որ համալիրի բացման արարողությունը տեղի կունենա 2017թ. սեպտեմբերի 21-ին:

Armenia’s Yenokavan community to have recreation and entertainment place in French atmosphere
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. Recreation and entertainment place in French atmosphere will be created soon in Yenokavan community of Armenia’s Tavush province, reports Armenpress.
The author of the initiative is French philanthropist Bernard Zhanen who visited Armenia during the 1988 earthquake as a rescuer.
Within the frames of journalists’ tour in Yenokavan, Bernard Zhanen said his regular visits to Yenovakan community resulted in the idea to implement business program at this place. “Later I was joined by my son and Armenian businessman of Russia Felix Margaryan. The complex will be in the village, adjacent to the Church from where a beautiful view towards the river and forests opens”, he said.
The program launched in 2015. It is expected that the restaurant to operate in the complex will only serve French dishes. “While conducting the construction works a special attention was paid on not damaging the Armenian village’s environment. Later we plan to acquire some part of consumed food from Yenokavan residents”, Bernard Zhanen said.
Co-author of the program Zinavor Meghryan told reporters that at the moment the guesthouse of the complex is completely constructed, consisting of three floors, having rooms both for corporate and family groups, as well as a restaurant and reception. Currently the administrative building is at construction stage. Over 35 workers were engaged in construction works, with 200.000 AMD average monthly salary. Nearly 600.000 USD was spend for construction of the guesthouse. “The hotel will consist of 4 two-storey buildings where 16 rooms will be located. Later the number of rooms is expected to reach 28. The complex will also have SPA center, as well as outdoor heated pool”, Meghryan said, adding that the opening ceremony of the complex will be held on September 21, 2017.