Փորձագետը մոտ ապագայում Եվրոպական Միության առավել հզորացում է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ Արմեն Վարդանյանը գտնում է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Եվրոպայի հարաբերություններում որոշակի ճգնաժամ է առաջացել, որից, սակայն, կողմերը դուրս են գալու ավելի հզորացած: Հունիսի 2-ին կայացած քննարկման ժամանակ Արմեն Վարդանյանն ընդգծեց, որ մոտ ապագայում աշխարհն ականատես կլինի, թե ինչպես է Եվրոպան ավելի հզորանում: «Այս պահին միայն ՆԱՏՕ-ի անդամ 5 երկրներ են հետևում Վարշավայում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի այն որոշմանը, որ դաշինքի անդամ երկրները պետք է իրենց ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը հատկացնեն պաշտպանական ծախսերին: Արդեն կան նոր եվրոպական երկրներ, որոնք հայտարարել են, որ մոտ ապագայում սկսելու են հետևել այդ դրույթին: Մոտ ապագայում մենք Եվրոպայի հզորացում կտեսնենք այն առումով, որ շատ հավանական է, որ Եվրոպան կստեղծի միասնական բանակ, որը չի լինի ՆԱՏՕ-ի բանակ և որտեղ Թուրքիան որևէ դերակատարում չի ունենա: Դա կլինի բացառապես Եվրոպական Միության բանակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց փորձագետը:
Նա նաև ընդգծեց, որ պետք չէ թերահավատորեն վերաբերվել ԱՄՆ նախագահ  Դոնալդ Թրամփի քայլերին և թերագնահատել նրան: Նրա խոսքով` Թրամփը գործարար է և սովոր է ամեն ինչից տեսանելի դիվիդենտներ շահել: «Շատերը թերագնահատում են Դոնալդ Թրամփին, սակայն մենք տեսանք, թե ինչ տպավորիչ արդյունքների հասավ նա ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ: Միայն Մերձավոր Արևելք նրա կատարած այցը հանգեցրեց նրան, որ ԱՄՆ-ը Սաուդյան Արաբիայի հետ 110 միլիարդ դոլարի պայմանագիր կնքեց առաջիկա տարիներին ռազմական տեխնիկա վաճառելու մասով: Շատերն էին սպասում, որ Թրամփը կփոխի մոտեցումները Ռուսաստանի նկատմամբ, սակայն նա ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ իր ելույթում հատուկ շեշտեց նաև Ռուսաստանից հնարավոր վտանգները: Նա հատուկ շեշտեց, որ պետք է պայքարել ահաբեկչության, անօրինական միգրացիայի և Ռուսաստանից եկող վտանգների դեմ»,- ասաց Վարդանյանը:
Փորձագետը նաև ընդգծեց, որ ի տարբերություն ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի` Դոնալդ Թրամփը ավելի շատ հակված է շարունակել Իրանի մեկուսացման քաղաքականությունը: «Մյուս կողմից մենք տեսնում ենք, որ Եվրոպական Միությունը հրաժարվում է միանալ հակաիրանական արշավին: Եվրոպական Միության բարձրաստիճան պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ իրենք չեն միանալու Թրամփի հակաիրանական քաղաքականությանը»,- նշեց Արմեն Վարդանյանը:

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Armen Vardanyan, expert at the Armenian Institute for International and Security Affairs, says certain crisis has emerged in the relations between the United States and European Union (EU), however, the parties will come out of it more strengthened, reports Armenpress.
During the discussion on June 2, Armen Vardanyan said in near future the world will witness how Europe is being further strengthened.
“At the moment only NATO 5 member states follow the decision made at the NATO summit in Warsaw according to which the alliance’s member states must spend 2% of their GDPs on defense expenditures. There are already some European states which announced they are going to follow that provision. In near future we will witness Europe’s strengthening in a sense that it is possible Europe will establish a common army which will not be the army of the NATO and where Turkey will play no role. It will be exclusively the army of the European Union”, the expert said.
He also stated that there is no need to be skeptical on US President Donald Trump’s steps and underestimate him. “Many underestimate Donald Trump, however, we saw what impressive results he achieved before the NATO summit. Only his visit to the Middle East resulted that the US signed agreement worth 110 billion USD with Saudi Arabia on selling military technique in the upcoming years. Many expected that Trump would change approaches towards Russia, however, in his remarks at the NATO summit he clearly highlighted the possible threats from Russia. He also stated that it is necessary to fight against terrorism, illegal migration and threats coming from Russia”, expert Vardanyan said.
The expert stated that compared to ex-President Barack Obama, Trump is more inclined to continue Iran’s isolation policy. “On the other hand we see that the European Union refuses to join the anti-Iranian campaign. EU leaders repeatedly stated that they will not join Trump’s anti-Iranian policy”, Armen Vardanyan said.