Հայ խաղաղապահները միշտ աչքի են ընկել պատրաստվածության բարձր մակարդակով. Արթուր Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բազմաթիվ մեդալներ, շնորհակալագրեր, երախտիքի խոսքեր Հայաստանի ու այլ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, զինվորականների կողմից. ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահների անցած ուղին նշանավորվում է բարձր գնահատականով: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանը նշեց, որ հայ խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն իրականացնելու ժամանակ միշտ աչքի են ընկել պատրաստվածության բարձր մակարդակով: Եվ դա պատահական չէ. ամենօրյա, ամենժամյա աշխատանքի արդյունք է:
ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադը մասնակցում է ՀՀ ԶՈՒ բոլոր խնդիրների կատարմանը և իրականացվող լրացուցիչ վարժանքների շնորհիվ իրականացնում նաև խաղաղապահ առաքելություն այլ երկրներում՝ ՄԱԿ-ի պահանջներին համապատասխան:
2004 թվականից սկսած հայ խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն են իրականացրել Կոսովոյում, Իրաքում, Աֆղանստանում, Լիբանանում և այլուր:
«Արտասահմանյան բազմաթիվ գործընկերների կողմից երախտիքի խոսքեր ենք ստացել: Աֆղանստանի Կունդուզ քաղաքում մեր առաջին զորախումբը չպայթած զինամթերք հայտնաբերեց օդանավակայանի տարածքում: Այդ նույն օդանավակայանում մեր զինծառայողները երկու թաքնված աֆղանցի հայտնաբերեցին, որոնք միջազգային հետախուզման մեջ էին: Հետագայում պարզվեց ահաբեկիչներ են: Ուսումնասիրում էին տարածքը, ահաբեկչություն իրականացնելու համար հնարավոր տարբերակներ էին փնտրում»,-պատմեց նա:
Գեներալ-մայորի փոխանցմամբ՝ ՆԱՏՕ-ի գործընկերները ցանկություն են հայտնել ավելացնելու խաղաղապահների թիվը:
«ՆԱՏՕ-ի մեր գործընկերները շահագրգռված են, որ մենք ունենանք 3 գումարտակ` հերթափոխով առաքելություն իրականացնելու համար: Տեխնիկայով, զենքով համալրման պրոցեսը դեռ չի ավարտվել, այն ընթացքի մեջ է»,-ասաց Արթուր Սիմոնյանը: Ներկայում իր խաղաղապահ առաքելությունն է իրականացնում Աֆղանստանում` Մազարի Շարիֆում՝ 65, Քաբուլում` 56, իսկ Կոսովոյում` 40, Լիբանանում` 32 հայ զինծառայող:
Արթուր Սիմոնյանը հավելեց նաև, որ հայ խաղաղապահները պատրաստվում են Գերմանիայում և Ղազախստանում մասնակցելու լայնամասշտաբ զորավարժությունների, Հայաստանում ևս նախատեսված են զորավարժություններ:

Armenian peacekeepers always distinguished with high level of preparedness: Major General Simonyan
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. Numerous medals, certificates of appreciation, words of gratitude from high-ranking officials, militaries of Armenia and other countries: the path passed by the Armenian Armed Forces’ peacekeepers is marked with high level of appreciation.
Commander of the Peacekeeping Brigade of the Armenian Armed Forces, Major General Artur Simonyan told a press conference in Armenpress that during their missions Armenian peacekeepers have always been distinguished with high level of preparedness: and this is not coincidential, it is a result of everyday hard work.
The Peacekeeping Brigade of the Armenian Armed Forces participates in implementation of all issues of the Armed Forces and carries out peacekeeping mission in other states, in accordance with the UN requirements.
The Armenian peacekeepers carried out their missions in Kosovo, Iraq, Afghanistan, Lebanon and etc. since 2004.
“We have received words of gratitude from numerous foreign partners. Our first military group discovered unexploded ammunition in the area of airport of the Afghan city of Kunduz. In that same airport our troops found two internationally wanted Afghans. Later it was revealed that they were terrorists. They were exploring the airport territory to find possible ways for carrying out terror attack”, Simonyan said.
Artur Simonyan informed that the NATO partners want to increase the number of peacekeepers.
“Our NATO partners are interested that we have 3 battalions to conduct the mission in shifts. The process of equipping with technique, weapon is not over yet, it is in process”, Simonyan said.
Currently 65 Armenian troops carry out peacekeeping mission in Afghanistan’s Mazar-i-Sharif city, 56 in the capital Kabul, 40 in Kosovo, and 32 in Lebanon.
Artur Simonyan added that the Armenian peacekeepers are going to participate in large-scale military exercises in Germany and Kazakhstan. He said military exercises will be held also in Armenia.