Ռիտա Սարգսյանը վետերանների օրը տոն դարձրեց
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2017թ-ի ապրիլի 1-ի դրությամբ ապրում է 624 Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան։ ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի նախօրեին այցելել էր վետերանների տուն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վետերանների տանը Ռիտա Սարգսյանը նվերներ հանձնեց Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներին։ Վետերանների տան նախագահ Սիմոն Եսայանը, շնորհավորելով ներկաներին, ասաց, որ Վետերանների տունն իր մեջ ներառում է 40 վետերանական խորհուրդ և երկու կոմիտե։
«Հայաստանում այսօր ապրում է 630 վետերան։ Մենք մեր գործունեությունն իրականացնում ենք իրավահավասարության և օրինականության, հրապարակայնության և ինքնակառավարման սկզբունքներով։ Ակտիվորեն մասնակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության հասարակական և սոցիալական կյանքին։ Միավորումը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում»,- նշեց Սիմոն Եսայանը։
Պատերազմի մասնակիցներից մեկը, դիմելով Ռիտա Սարգսյանին, օժանդակություն խնդրեց աչքերի հիվանդության բուժման հարցում։ ՀՀ առաջին տիկինը խոստացավ, որ անպայման կհոգա ամեն ինչ և կլուծի այդ հարցը։ Մեկ այլ վետերան՝ Արտաշատի վետերանների խորհրդի նախագահ Հուսիկ Փանոսյանը, հաջորդ տարի կդառնա 100 տարեկան. Ռիտա Սարգսյանը նրան էլ խոստացավ, որ ինքն անձամբ է նշելու վետերանի հոբելյանը։
Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանն ասաց, որ միշտ հիշում և շատ հարգում է բոլոր վետերաններին։ «Ես ամբողջ պատերազմի ընթացքում Ղարաբաղում եմ եղել և ամեն ինչ իմ սեփական մաշկի վրա եմ զգացել։ Չեմ առանձնացնում ինձ նրանցից»,- ասաց ՀՀ առաջին տիկինը։
Նա արցախյան ազատամարտի ժամանակ իր հետ կատարված պատմություններից մեկը պատմեց. թե ռումբերից մեկը պայթել է հենց իրենց հարևանի տան վրա։ «Ես բակում էի ու ինձ վրա արյուն էի զգում, բայց չէի հասկանում թե ինչ է կատարվել։ Պատուհանները փշրվել էին ու ապակիների մի մասը թափվել էր ինձ վրա, այդ պատճառով էլ վերքեր կային։ Իհարկե, այդ ամենը սարսափելի էր և երևի, որ Ադրբեջանի առաջին տիկինը զգար իր կաշվի վրա այս ամենը, երևի պատերազմը վաղուց ավարտված կլիներ»,- եզրափակեց Ռիտա Սարգսյանը։
Վետերանների համար կազմակերպված միջոցառումն ավարտվեց երգ ու պարով։ Ելույթ ունեցավ Նաիրա Գյուրջինյանի հիմնադրած «Վաղորդյան կաթիլներ» խումբը։

YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. 630 veterans of the Great Patriotic War live in Armenia as of April 1, 2017, reports Armenpress.
First Lady Rita Sargsyan visited the House of Veterans on the eve of the Victory Day.
The First Lady awarded gifts to the Great Patriotic War participants.
Chairman of the House of Veterans Simon Yesayan congratulated the participants and said the House of Veterans involves 40 veteran councils and two committees.
“Today 630 veterans live in Armenia. We are carrying out our activity based on the principles of equality, legality, transparency and self-government. We are actively taking part in Armenia’s social and public life. The union operates in the entire territory of Armenia”, Simon Yesayan said.
One of the war participants asked Rita Sargsyan for an assistance for the treatment of his eye disease. The First Lady promised she will do everything to assist him. Another veteran Husik Panosyan turns 100 years old next year. Rita Sargsyan promised him she will personally celebrate the veteran’s jubilee.
The First Lady told reporters she always remembers and respects all veterans. “During the entire war I was in Karabakh and I felt everything on my own skin. I don’t separate myself from them”, she said.
She told about one of the stories that happened during the war, stating that one of the bombs exploded at the house of their neighbor. “I was in the yard and felt a blood on me, but I didn’t understand what happened. The windows were broken and some part of the glasses fell on me, that’s why I had wounds. Of course, that was terrible, and perhaps the war would have been over long ago if Azerbaijan’s first lady felt all this on her skin”, Rita Sargsyan said.