ՔԶԱԿ-ը հավաստել Է քիմիական զենքի համաշխարհային պաշարների 95 տոկոսի ոչնչացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում քիմիական զենքի հայտարարագրված պաշարների ավելի քան 95 տոկոսն այս պահին ոչնչացված Է: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 26-ին այս մասին հայտարարել Է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) գլխավոր տնօրեն Ահմետ Ուզյումջյուն՝ ելույթ ունենալով կազմակերպության 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր արարողության ժամանակ:
«Քիմիական զենքի լիակատար ոչնչացման եւ մշտական արգելման ճանապարհին մեր ջանքերը հասել են կարեւոր ուղենիշի,- նշել Է նա:- Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի կատարումն սկսվել Է 1997 թվականին եւ նպատակաուղղված Էր զանգվածային բնաջնջման զենքի մի ամբողջ տեսակի վերացմանը: 20 տարվա ընթացքում Կոնվենցիայի մասնակից պետություններն իրականացրել են փաստաթղթում ամրագրված դրույթները, եւ դրա շնորհիվ ներկայում ամբողջ աշխարհում ոչնչացված Է քիմիական զենքի 95 տոկոսը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ОЗХО подтвердила уничтожение 95% мировых запасов химического оружия
Более 95% задекларированных в мире запасов химического оружия на данный момент уничтожено. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в среду генеральный директор Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Ахмет Узюмджю, выступая на торжественной церемонии по случаю 20-летия организации.
"Наши совместные усилия на пути к полному уничтожению и постоянному запрету химического оружия достигли важной вехи, - отметил он. - Выполнение Конвенции по запрещению химического оружия началось в 1997 году и было направлено на ликвидацию целого вида оружия массового уничтожения. На протяжении 20 лет государства - участники Конвенции воплощали в жизнь прописанные в документе положения, и благодаря этому в настоящее время во всем мире уничтожено 95% химического оружия".