Ապրիլի 24-ին ներկայացնելու ենք հայ ժողովրդի հավաքական ուժը. Սերգեյ Սմբատյանը՝ Համահայկական նվագախմբի համերգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական նվագախումբը մեր հավաքականության խորհրդանիշն է։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
«Մեծ պատասխանատվությամբ և հույզերով եմ սպասում Համահայկական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգին: Ապրիլի 24-ին ներկայացնելու ենք հայ ժողովրդի հավաքական ուժը։ Համահայկական նվագախումբը մեր հավաքականության խորհրդանիշն է։ Այստեղ ոչ միայն խտացված է մեր ստեղծագործական, կատարողական ներուժը, այլև ամփոփված է մի շատ կարևոր գաղափար՝ միասնականության, համագործակցության գաղափարը։ Մենք առանձին-առանձին գուցե հասնենք որոշակի հաջողությունների, սակայն հաջողություններն ավելի շոշափելի են, երբ գործում ենք միասին, մեր նպատակները ավելի մեծ ու հեշտ հասանելի են, եթե աշխատանքը կատարվում է թիմային։ Համահայկական նվագախումբը հենց այդ հավաքականությունն է: Աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող տաղանդավոր արտիստներից յուրաքանչյուրն իր նվիրումն է բերում հայրենիքին»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանն՝ ավելացնելով, որ այս նախագիծը ՝ խնկարկում է անցյալի հիշատակը և նշում հաղթական վերածնունդը։
ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականություն դարձած «Համահայկական նվագախումբ» նախագիծը համախմբում է 20 երկրի 70 հայ պրոֆեսիոնալ երաժիշտների։ Ապրիլի 24-ին նրանք կկատարեն բացառապես հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Սերգեյ Սմբատյանը հինգ դիրիժորներից մեկն է, ովքեր ապրիլի 24-ին ղեկավարելու են նվագախմբի անդրանիկ համերգը։

‘On April 24 we will present Armenian people’s collective power’ – Sergey Smbatyan on Pan- Armenian Orchestra’s concert
‘On April 24 we will present Armenian people’s collective power’ – Sergey Smbatyan on Pan-
Armenian Orchestra’s concert
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Pan-Armenian Orchestra is the symbol of our unity, Sergey Smbatyan – artistic director and general conductor of the State Youth Orchestra of Armenia, told Armenpress.
“I wait for the concert of the Pan-Armenian Symphony Orchestra with great responsibility and emotions. On April 24 we will present the Armenian people’s collective power. The Pan-Armenian Orchestra is the symbol of our collectivity. This not only covers our creative, performance potential, but also a number of key ideas, the idea of unity and cooperation. We individually may reach certain achievements, however, the achievements are more visible when we act together, our goals are greater and easily accessible if there is a team work. The Pan-Armenian Orchestra is this unity. Each artists from different parts of the world brings his/her dedication to the Fatherland”, Sergey Smbatyan said.
By the initiative of the Culture Ministry, the traditional “Pan-Armenian Orchestra” project gathers 70 Armenian professional musicians from 20 countries. On April 24 they will perform exclusively the works of Armenian composers. Sergey Smbatyan is one of 5 conductors who will head the concert on April 24.