230 հազար դոլարով վաճառել են «Տիտանիկի» ուղեկցորդուհու մուշտակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Henry Aldridge&Son աճուրդում վաճառել են այն մուշտակը, որը պատկանում Էր «Տիտանիկ» նավում աշխատող ուղեկցորդուհիներից մեկին: Ինչպս հաղորդել Է Xinhua-ն, աճուրդով այն վաճառվել Է 232 հազար դոլարով: Գնորդի անունն առայժմ չեն հատնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վերնազգեստը պատկանել Է Մեյբլ Բենետին, որին հաջողվել Է փրկվել խորտակվող նավից: Հեռանալով նավից՝ նա մուշտակը հագել Է գիշերաշապիկի վրայից: Կնոջ ընտանիքը մուշտակը վաճառել Է 1999 թվականին, դրանից հետո այն ցուցադրվում Էր թանգարանում:
«Տիտանիկ» անդրատլանտյան շոգենավը խորտակվել Է 1912 թվականի ապրիլի 15-ին իր առաջին ուղերթի ժամանակ՝ բախվելով այսբերգի: Դրա հետեւանքով զոհվել Է 1496 մարդ, 712 հոգի փրկվել Է:

Шубу стюардессы с «Титаника» продали за 230 тысяч долларов
На аукционе Henry Aldridge&Son в Великобритании продали шубу, которая принадлежала одной из стюардесс, работавших на корабле «Титаник». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, с молотка она ушла за 232 тысячи долларов. Имя покупателя пока не называется.
Верхняя одежда принадлежала Мейбл Беннетт, которой удалось спастись с тонущего судна. Покидая корабль, она накинула шубу на ночную рубашку. Семья женщины продала шубу в 1999 году, после этого экспонат выставлялся в музее.
Трансатлантический пароход «Титаник» потерпел крушение во время своего первого рейса в ночь на 15 апреля 1912 года, столкнувшись с айсбергом. В результате погибли 1496 человек, 712 были спасены.