Քարանձավները վարձակալության են տրվում զբոսաշրջության զարգացման նպատակով. Արմեն Ամիրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մարտի 28-ից պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող քարանձավները զբոսաշրջության նպատակով վարձակալության տրամադրելու մրցույթ է հայտարարել: Այս մասին ապրիլի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Նախարարը կարծում է, որ ցանկացած քարանձավ կամ պատմամշակութային հուշարձան կարելի է պատշաճ մակարդակով պահպանել, եթե դրա շահագործումն իրականացվի ճիշտ կանոններով:
«Քարանձավները վարձակալության են տրվում միայն զբոսաշրջության զարգացման նպատակով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով`այսօր մեր քարանձավները բարձիթողի և անմխիթար վիճակում են:
«Մենք արձանագրել ենք դեպքեր, երբ մարդիկ ապօրինի գումար են վերցնում զբոսաշրջիկներից ու նրանց թույլ տալիս մտնել քարանձավներ, իսկ այդ գործընթացը ոչ ոք չի վերահսկում: Ունենալով հստակ ձևակերպված պայմանագրեր` մենք կկարողանանք և´ վերահսկել, և´ ապահովել հետագա պեղումների իրականացման, գիտական աշխատանքները, և´ հանրահռչակել այդ քարանձավները:
Նախատեսված մրցույթը միտված է այդ ամենի կանոնակարգմանը:
Վարձակալության կտրվեն հետևյալ քարանձավները` Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Մագելանի», Արենի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Արենի 1» («Թռչունների»), Արփի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Արջի», «Մոզրովի» և Արագածոտնի մարզի Աղձք համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Քարե դռներ» քարանձավները:
Մրցույթի անցկացման համար հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել մարտի 28-ից հաշված 45-օրյա ժամկետում:  Քարանձավները կարող են տրամադրվել քսանհինգ տարով:

Caves to be leased aimed at developing tourism in Armenia – Culture Minister
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Armenia’s Culture Ministry announced a leasing competition for caves, as immovable monuments of history and culture, aimed at boosting tourism, Minister Armen Amiryan told reporters on April 18, reports Armenpress.
According to the Minister, all caves and other historical-cultural monuments must be properly maintained if their operation is carried out based on correct rules.
“The caves are leased aimed at developing tourism only”, he said, adding that the caves in Armenia today are in poor condition.
“We have recorded cases when people illegally take money from tourists and allow them to enter the caves, and no one controls this process. Having a clearly defined contracts, we will be able to control and ensure the implementation of further excavations, the scientific works”, he said.
The competition aims at regulating all this.
The applications for the competition must be submitted within 45 days starting from March 28. The caves can be provided for 25 years.