Քարանձավները վարձակալության են տրվում զբոսաշրջության զարգացման նպատակով. Արմեն Ամիրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մարտի 28-ից պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող քարանձավները զբոսաշրջության նպատակով վարձակալության տրամադրելու մրցույթ է հայտարարել: Այս մասին ապրիլի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Նախարարը կարծում է, որ ցանկացած քարանձավ կամ պատմամշակութային հուշարձան կարելի է պատշաճ մակարդակով պահպանել, եթե դրա շահագործումն իրականացվի ճիշտ կանոններով:
«Քարանձավները վարձակալության են տրվում միայն զբոսաշրջության զարգացման նպատակով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով`այսօր մեր քարանձավները բարձիթողի և անմխիթար վիճակում են:
«Մենք արձանագրել ենք դեպքեր, երբ մարդիկ ապօրինի գումար են վերցնում զբոսաշրջիկներից ու նրանց թույլ տալիս մտնել քարանձավներ, իսկ այդ գործընթացը ոչ ոք չի վերահսկում: Ունենալով հստակ ձևակերպված պայմանագրեր` մենք կկարողանանք և´ վերահսկել, և´ ապահովել հետագա պեղումների իրականացման, գիտական աշխատանքները, և´ հանրահռչակել այդ քարանձավները:
Նախատեսված մրցույթը միտված է այդ ամենի կանոնակարգմանը:
Վարձակալության կտրվեն հետևյալ քարանձավները` Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Մագելանի», Արենի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Արենի 1» («Թռչունների»), Արփի համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Արջի», «Մոզրովի» և Արագածոտնի մարզի Աղձք համայնքի վարչական տարածքում գտնվող «Քարե դռներ» քարանձավները:
Մրցույթի անցկացման համար հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել մարտի 28-ից հաշված 45-օրյա ժամկետում:  Քարանձավները կարող են տրամադրվել քսանհինգ տարով:

Пещеры сдаются в аренду исключительно с целью развития туризма: министр культуры Армении
Министерство культуры Армении с 28 марта объявило направленный на развитие туризма конкурс на аренду пещер, которые являются недвижимыми памятники истории и культуры. Как сообщает Арменпресс, об этом 18 апреля сообщил журналистам министр культуры Армен Амирян.
По словам министра, любую пещеру или другие историко-культурные памятники можно надлежащим образом сохранить, если их эксплуатация осуществляется на основе хороших правил.
«Пещеры сдаются в аренду исключительно с целью  развития туризма», - сказал министр, добавив, что пещеры в Армении сегодня находятся в плохом состоянии.
«Мы зафиксировали случаи, когда люди незаконно брали деньги с туристов и позволяли им войти в пещеры, и никто не контролирует этот процесс. Имея четко определенные контракты, мы сможем также контролировать и обеспечить реализацию дальнейших раскопок, проведение научных работ», - сказал он.
Конкурс направлен на регулирование всего этого процесса.
Заявки на участие в конкурсе должны быть представлены в течение 45 дней, начиная с 28 марта. Пещеры могут быть предоставлены сроком на 25 лет.