Հայաստանը միջազգային երաժշտական մրցույթում ներկայացնող աղջիկները հաղթանակ են տարել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Music Talent League 2017» երաժշտական միջազգային մրցույթն անցկացվել է ապրիլի 5-9-ը Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսում: Հայաստանը ներկայացրել են  9-ամյա  Անժելա Ալբերտյանը, ով իր տարիքային խմբում առաջին տեղն է զբաղեցրել և 20-ամյա Մերի Ավետիսյանը, ով արժանացել է «Գրան պրի»-ին և առաջին մրցանակին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց  «Կատարողական արվեստի համաշխարհային ասոցիացիայի» նախագահ Արման Ղուկասյանի հետ, ով նաև մրցույթի ժյուրիի անդամ է եղել:
«Անժելա Ալբերտյանը կատարել է հայրենասիրական «Ազգ իմ փառապանծ»-ը, իսկ Մերի Ավետիսյանը`  «Listen» երգերը: Վերջինս արժանացել է նաև մրցույթի 300 եվրո դրամական պարգևին, որը խաղարկվել է առաջին տեղերը զբաղեցրած բոլոր մասնակիցների միջև»,- ասաց Ղուկասյանը և հավելեց, որ Մերիին հրավիրել են մասնակցելու «Բալթյան ձայներ» հեղինակավոր մրցույթին, որը կանցկացվի ամռանը:
Նախագահի խոսքով` ինքը երրորդ անգամ է համագործակցում Մերի Ավետիսյանի հետ: 2016 թվականի նոյեմբերին Մերին մասնակցել է Գերմանիայում անցկացվող երաժշտական մրցութին, որտեղ առաջին մրցանակն է շահել, այնուհետև` Լոնդոնում կայացած մրցութներից մեկին:
Անդրադառնալով գնահատականների օբյեկտիվությանը` Արման Ղուկասյանն ընդգծեց, որ ժյուրիի 20 անդամների մեծամասնության քվեարկության արդյունքում են ընտրվել հաղթողները, և ինքը չի կարծում, որ իր ժյուրիի կազմում լինելը որոշիչ դեր է խաղացել իր հայրենակցուհիների հաղթանակի հարցում:
Մրցույթին 12 երկրներից 430 երաժիշտներ են մասնակցել: Այն նկարահանել է Լիտվայի առաջին պետական հեռուստատեսությունը: Մրցույթի տեսագրությունը շուտով կտեղադրվի նաև համացանցում:

Представляющие Армению на международном конкурсе девушки одержали победу
Международный музыкальный конкурс «Music Talent League 2017» был проведен с 5 по 9 апреля в столице Литвы Вильнюсе. Армению на конкурсе представили 9-летняя Анжела Альбертян, занявшая первое место в своей возрастной группе, и 20-летняя Мери Аветисян, удостоившаяся Гран-при и первого приза. Об этом «Арменпресс» побеседовал с председателем “Всемирной ассоциации исполнительского искусства” Арманом Гукасяном, который был одним из членов жюри конкурса.
“Анжела Альбертян исполнила патриотическую песню, а Мери Аветисян – песни «Listen». Она также удостоилась денежного приза в размере 300 евро, разыгранного между всеми занявшими первые места участниками”, - отметил Гукасян, добавив, что Мери пригласили принять участие в престижном конкурсе “Балтийские голоса”, который состоится летом.
По словам Гукасяна, он уже в третий раз сотрудничает с Мери Аветисян. В ноябре 2016 года Мери принимала участие в музыкальном конкурсе в Германии, где также завоевала первый приз. После этого она участвовала в одном из конкурсов в Лондоне.
В международном музыкальном конкурсе принимали участие 430 музыкантов из 12 стран мира. Конкурс впервые транслировался по государственному телевидению Литвы. Запись конкурса в  ближайшее время будет доступна и в сети.