ՀՀ Նախագահն ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 11-ին ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նախարար Ջանելիձեի պաշտոնական այցը Հայաստան կլինի արդյունավետ և նոր խթան կհաղորդի միջպետական կապերի ամրապնդմանը: ՀՀ Նախագահը և Վրաստանի արտգործնախարարը երկուստեք գոհունակությամբ են փաստել, որ հայ-վրացական հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են՝ առկա է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն, խորանում են տնտեսական հարաբերությունները և համագործակցությունը հումանիտար ոլորտում:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար բարեկամ Վրաստանի հետ հարաբերությունները թանկ են, և մեր երկիրը շահագրգիռ է այդ բարիդրացիական հարաբերությունները տարեցտարի զարգացնել ու ավելի ամրապնդել:
Զրուցակիցները ջերմությամբ են հիշել մոտ մեկ տարի առաջ Երևանում ունեցած հանդիպումն ու արդյունավետ քննարկումները: Նախարար Միխեիլ Ջանելիձեն բարձր է գնահատել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիներին երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված զգալի աշխատանքը, նշելով, որ հատկապես վերջին տարիներին այդ հարաբերությունները բոլոր մակարդակներում և միջոլորտային շփումներում ակտիվացել են: Նա առանձնահատուկ նշել է էներգետիկ ոլորտում փոխգործակցությունը՝ ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է անել ամեն հնարավորը այդ ոլորտում առկա մեծ ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններին, ԵՄ հետ երկխոսությանն ու համագործակցության ծրագրերին, տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման գործընթացին: Հանրապետության Նախագահը և Վրաստանի արտգործնախարարը տարածաշրջանի զարգացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորել են կայունությունն ու խաղաղությունը:
Նախարար Ջանելիձեն շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Հայաստանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ:

Armenian President receives Georgian FM
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on April 11 the Foreign Minister of Georgia Mikheil Janelidze.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, greeting the guest, the President of the Republic hoped that the official visit of Minister Janelidze to Armenia will be productive and will foster inter-state relations.
Both the Armenian President and the Georgian FM were satisfied to note that Armenian-Georgian relations dynamically develop with active political dialogue, deepening economic relations and existing humanitarian cooperation.
Serzh Sargsyan stressed that Armenia values the relations with friendly Georgia and Armenia is interested in developing and further strengthening these relations.
The interlocutors recalled with warmth the meeting and the productive talks that took place nearly a year ago in Yerevan. Minister Mikheil Janelidze highly appreciated the significant work done to strengthen bilateral inter-state relations during the 25 years of independence, noting that particularly in the recent years the relations on all levels have intensified. He specially pointed out the cooperation in the sphere of energy, stating the necessity to do everything to fully utilize the existing potential in the sphere.
The meeting also addressed the opportunities for developing partnership in a multi-level format, dialogue and cooperation projects with the EU, regional issues and challenges, Nagorno Karabakh conflict settlement process. The Armenian President and Georgian Foreign Minister highlighted stability and peace for regional development.
Minister Janelidze congratulated President Serzh Sargsyan on the occasion of holding parliamentary elections in Armenia in line with international standards and the victory of the Republican Party of Armenia.