Եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենան խորհրդարանական ընտրություններ, քաղաքացիների մեծ մասը իրենց ձայնը կտա ՀՀԿ-ին
Եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենան խորհրդարանական ընտրություններ,
քաղաքացիների մեծ մասը իրենց ձայնը կտա ՀՀԿ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենան խորհրդարանական ընտրություններ, ապա համամասնական ընտրակարգով քաղաքացիների 29.4%-ը իր ձայնը կտա Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը , Ծառուկյան կուսակցությունների դաշինքի օգտին կքվեարկի հարցվածների 28.2%-ը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման ցուցանիշներ հրապարակեց Gallup international Association ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Նրա խոսքով` եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենան խորհրդարանական ընտրություններ, հարցվածների 6.1% իրենց ձայնը կտա ԵԼՔ կուսակցությունների դաշինքին, 4.8%-ը` Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությանը, 4.4%-ը` Ազատ դեմոկրատներին, 3.4%-ը Հայկական վերածնունդ կուսակցությանը: Կոնգրես և ՀԺԿ կուսակցությունների դաշինքի օգտին կքվեարկի հարցվածների 2.9%-ը, Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան կուսակցությունների դաշինքի օգտին` 2.5%-ը, իսկ Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության օգտին կքվեարկի հարցվածների  1.2%-ը:
«Հարցվածների 98.5 տոկոսը տեղյակ էր, որ ապրիլի 2-ին կայանալու են ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններ, 1.5 տոկոսը տեղեկություն չուներ այդ մասին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
«Պատրաստվո՞ւմ եք, արդյոք, Դուք անձամբ մասնակցել ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին հարցին», քաղաքացիների 66.6 տոկոսը դրական պատասխան է տվել, 3.8 տոկոսը՝ բացասական:
«Հարցումների համաձայն` ընտրություններին, հավանաբար, կմասնակցի հարցվածների 26.1 տոկոսը, հավանաբար չի մասնակցի 2.4 տոկոսը, եւ այդ հարցին դժվարացել է պատասխանել քաղաքացիների 1.0 տոկոսը»,-հավելեց Արամ Նավասարդյանը:
Հարցումներն անցկացվել են մարտի 12-19-ն ընկած ժամանակահատվածում: Հարցմանը մասնակցել է 1145 հոգի՝ մարզերից եւ համայնքներից:

Если выборы пройдут в ближайшее воскресенье, большинство избирателей проголосует за РПА
Если выборы пройдут  в ближайшее воскресенье,  29.4% голосов избиратели дадут РПА, в пользу блока «Царукян» проголосует 28.2% избирателей.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил директор ереванского представительства Gallup International Association Арам Навасардян, представляя результаты последнего опроса.
На вопрос «Если бы парламентские выборы прошли в ближайшее воскресенье (26 марта), за какой блок или партию бы вы проголосовали», респонденты ответили следующим образом:
Республиканская партия Армении - 29.4%, блок «Царукян» - 28.2%, блок ЕЛК («Выход») - 6,1%, АРФ Дашнакцутюн - 4.8%. «Свободные демократы» - 4.4%, «Армянское возрождение» - 3.4%, блок «Конгресс - НПА» - 2.9%, блок «Оганян - Раффи - Осканян» - 2.5%, Коммунистическая партия Армении - 1.2%.
9.5% опрошенных отказались отвечать, еще 7.6% сказали, что затрудняются ответить.
Во время проведенного Gallup International Association опроса до начала предвыборной кампании блок «Царукян» с 26.4% занимал первое место, за РПА хотели проголосовать 22.8% опрошенных.
Парламентские выборы пройдут в Армении 2 апреля. В выборах будут участвовать девять политических партий и блоков: блок «Елк» (Выход), блок «Оганян-Раффи-Осканян», блок «Царукян»,блок «Конгресс-НПА», Республиканская партия Армении, «Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн», партия «Свободные демократы», партия «Армянское возрождение», Компартия Армении.
Опрос проведен среди 1145 граждан Армении за 15 дней предвыборной кампании,с 12 по 19 марта, в 10 областях Армении и всех районах Еревана.