ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանը հանդիպել է հանրապետական կոնգրեսականների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը մարտի 22-ին Կոնգրեսում հանդիպումներ ունեցավ հանրապետական կոնգրեսականներ, Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Դևիդ Վալադաոյի և Դևիդ Թրոթի, ինչպես նաև հանձնախմբի անդամ Դուգլաս Լամբըրնի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց կոնգրեսականներին` Հայաստանին վերաբերող հարցերը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու ու հայկական շահերը Կոնգրեսում պաշտպանելու համար: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցերի վերաբերյալ, քննարկեցին տարածաշրջանային մի շարք խնդիրներ, այդ թվում, Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյա փոքրամասնությունների պաշտպանության և Հայաստանի կողմից բազմաթիվ փախստականներ ընդունելու հարցերը:
Դեսպանը և ԱՄՆ կոնգրեսականներն անդրադարձան նաև Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև այլ ցեղասպանությունների ճանաչման և դատապարտման գործընթացին:
Կոնգրեսականները հավաստիացրեցին, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված իրենց ջանքերը շարունակական կլինեն:

Armenian Ambassador meets with US Congressmen
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to the United States H.E. Grigor Hovhannisyan had meetings on March 22 in the Congress with Republican Congressmen, Co-Chairs of the Congressional Armenian Caucus David Valadao and David Trott, as well as Douglas Lamborn, the ministry of foreign affairs told ARMENPRESS.
The Ambassador thanked the Congressmen for the constant focus on issues relating to Armenia and protecting Armenian interests in the Congress.
The sides exchanged ideas on the agenda issues of the Armenian-American relations, discussed several regional issues, including the issues of protecting Christian minorities in the Middle East and the numerous refugees accepted by Armenia.
The Ambassador and the US Congressmen also discussed the process of recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as other genocides.