Այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության աջակցությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին. ՀՀ Նախագահ
Այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության աջակցությունը ԼՂ
հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսի խմբի ջանքերի աջակցելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստոլտենբերգի հետ համատեղ ասուլիսում Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ են կատարել մեր տարածաշրջանում ամենապաթյունավտանգ անվտանգային մարտահրավերներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին:
«Այս համատեքստում մեծապես կարևորեցի ՆԱՏՕ-ի և անձամբ պարոն Ստոլտենբերգի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Շնորհակալ եմ պարոն գլխավոր քարտուղար՝ մեզ աջակցելու համար, ես նկատի ունեմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Ապրիլյան պատերազմը և դրանից հետո շարունակվող կանոնավոր կրակահերթերը ծանր հրետանու և զինտեխնիկայի կիրառմամբ փաստում են, որ այլևս այդ հակամարտությունն ակտիվ է, և այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը միավորվի քաղաքակիրթ լուծման շուրջ՝ աջակցելով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ Ստոլտենբերգի հետ հանդիպմանը  փաստել են՝ համաձայն «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակային փաստաթղթի՝ հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների պատպանությունն ու ամրապնդումը, ազատության և արդարության ապահովումը և ժողովրդավարության միջոցով խաղաղության հաստատումն առանցքային ընդհանուր արժեքներ են գործընկերության համար:

Сегодня больше, чем когда-либо, необходима консолидация международного сообщества вокруг мирного урегулирования путем поддержки усилий МГ ОБСЕ: президент Армении
Сегодня больше, чем когда-либо, необходима консолидация международного сообщества
вокруг мирного урегулирования путем поддержки усилий МГ ОБСЕ: президент Армении
Президент Армении Серж Саргсян поблагодарил генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга за поддержку усилий Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Армении на совместной пресс-конференции с генеральным секретарем НАТО.
В ходе встречи были затронуты развития вокруг самой взрывоопасной угрозы в регионе – нагорно-карабахского конфликта.
«В этом контексте я подчеркнул важность поддержки НАТО и лично г-на Столтенберга посредническим усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
Я благодарю господина Генерального секретаря за поддержку, я имею в виду усилиям Минской группы ОБСЕ. Апрельская война и регулярные обстрелы с применением тяжелой артиллерии и военной техники свидетельствуют, что этот конфликт размораживается, и сегодня больше, чем когда-либо, необходимо, чтобы международное сообщество консолидировалось вокруг цивилизованного урегулирования путем поддержки усилий Минской группы ОБСЕ», - сказал президент Армении.