Այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության աջակցությունը ԼՂ հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին. ՀՀ Նախագահ
Այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության աջակցությունը ԼՂ
հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսի խմբի ջանքերի աջակցելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստոլտենբերգի հետ համատեղ ասուլիսում Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ են կատարել մեր տարածաշրջանում ամենապաթյունավտանգ անվտանգային մարտահրավերներին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին:
«Այս համատեքստում մեծապես կարևորեցի ՆԱՏՕ-ի և անձամբ պարոն Ստոլտենբերգի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Շնորհակալ եմ պարոն գլխավոր քարտուղար՝ մեզ աջակցելու համար, ես նկատի ունեմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին: Ապրիլյան պատերազմը և դրանից հետո շարունակվող կանոնավոր կրակահերթերը ծանր հրետանու և զինտեխնիկայի կիրառմամբ փաստում են, որ այլևս այդ հակամարտությունն ակտիվ է, և այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը միավորվի քաղաքակիրթ լուծման շուրջ՝ աջակցելով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին»,- ասաց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ Ստոլտենբերգի հետ հանդիպմանը  փաստել են՝ համաձայն «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակային փաստաթղթի՝ հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների պատպանությունն ու ամրապնդումը, ազատության և արդարության ապահովումը և ժողովրդավարության միջոցով խաղաղության հաստատումն առանցքային ընդհանուր արժեքներ են գործընկերության համար:

President of Armenia strictly highlights support of international community to OSCE Minsk Group efforts for NK conflict settlement
President of Armenia strictly highlights support of international community to OSCE Minsk Group
efforts for NK conflict settlement
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan thanked NATO Secretary General Jens Stoltenberg for supporting the efforts of the OSCE Minsk Group aimed at Nagorno Karabakh conflict settlement. “Armenpress” reports President Sargsyan mentioned in the joint press conference with Jens Stoltenberg that during the meeting they discussed the issue of the most explosive security threats – the recent developments over Nagorno Karabakh conflict settlement.
“In this context I strictly highlighted the support of the NATO and personally Mr Stoltenberg to the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs aimed at the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. I am thankful to you, Mr Secretary General, for supporting us, I mean the OSCE Minsk Group. The April war and the regular shootings following it with the use of heavy artillery and military equipment document that this conflict is unfrozen and today more than ever it is necessary that the international community consolidates upon a civilized settlement by supporting the OSCE Minsk Group efforts for a peaceful settlement”, the Armenian President said.