Սեփական եկամուտների աճ ապահոված համայնքների ղեկավարների հետ վարչապետը քննարկել է զարգացման նոր ծրագրեր
Սեփական եկամուտների աճ ապահոված համայնքների ղեկավարների հետ վարչապետը
քննարկել է զարգացման նոր ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է տարբեր մարզերի 12 համայնքների ղեկավարների, որոնք 2016 թվականին ապահովել են համայնքների սեփական եկամուտների աճ և նույնը նախատեսել են նաև 2017 թվականին: Հանդիպմանը մասնակցել են Աբովյան, Այգեհովիտ, Բասեն, Վահան, Ախուրյան, Սարապատ, Ուրցաձոր, Ամասիա, Տեղ, Մեղրի և Զառիթափ համայնքների ղեկավարները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ ընտրվել են այն 12 համայնքները, որոնց զարգացման ծրագրի նկատմամբ կա վստահություն, որոնք ունեն  սեփական եկամուտների աճի գոհացնող տեմպեր: «Ցանկանում ենք ձեզ հետ քննարկել համայնքային զարգացման ծրագրերը,  թե ի՞նչ եք ակնկալում կառավարությունից, ի՞նչով կարող ենք աջակցել, որպեսզի շարունակեք ոգևորված ու ակտիվ աշխատել»,- նշել է վարչապետը` ավելացնելով, որ արդեն ընթացիկ տարվանից մարզպետերի, համայնքների ղեկավարների աշխատանքը գնահատվելու է նոր մեթոդաբանությամբ, շատ ավելի խորը վերլուծությամբ: «Ես շատ լավ հասկանում եմ, որ մեր գյուղացին լավ չի ապրում, բայց մենք պետք է ձեզ հետ համայնքում, քաղաքում, պետությունում կարգապահություն ապահովենք: Եթե ցանկանում եք ձեր համայնքը զարգացնել, ապա  ձեր գործառույթները պետք է հստակ կատարեք»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Համայնքների ղեկավարները վարչապետին են ներկայացրել ենթակառուցվածքների  բարելավման, Էներգախնայող լուսավորության, էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման, գյուղմթերքի վերամշակման, վառարանների արտադրության, անասնապահության զարգացման կոնկրետ ծրագրեր, որոնք ուղղված են աշխատատեղերի ստեղծմանը և համայնքին կարող են ապահովել տնտեսական արդյունք: Վարչապետ Կարապետյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ուսումնասիրել ծրագրերը և ցուցաբերել համապատասխան օժանդակություն:  «Մեզ պետք է ներկայացնեք արդյունք ապահովող ծրագրեր և հերթով, կոնկրետ խնդիրները լուծելով՝ պետք է գնանք առաջ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер-министр Армении принял руководителей 12 общин разных областей, которые в 2016 году обеспечили в своих общинах рост доходов
Премьер-министр Армении принял руководителей 12 общин разных областей, которые в
2016 году обеспечили в своих общинах рост доходов
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял 22 февраля руководителей 12 общин разных областей Армении, которые в 2016 году обеспечили в своих общинах рост доходов и запланировали то же самое на 2017 год. Во встрече приняли участие руководители общин Абовян, Айгеовит, Басен, Ваан, Ахурян, Сарапат, Урцадзор, Амасия, Тех, Мегри и Заритап.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер отметил, что были выбраны 12 общин, к программам развития которых есть доверие, которые имеют удовлетворяющие темпы развития собственных доходов.
Карапетян отметил, что желает обсудить программы развития общин, послушать ожидания от правительства, подчеркнув, что деятельность губернаторов и руководителей общин будет оцениваться по новой методологии, с более глубоким анализом.
Руководители общин представили главе правительства конкретные проекты по созданию рабочих мест и развитию экономики общины.
Премьер поручил ответственным лицам рассмотреть проекты и оказать необходимое содействие. «Вы должны представить нам проекты, обеспечивающие результат, и мы должны продвигаться вперед по порядку решая конкретные проблемы», - отметил Карапетян.