Ռուսաստանն անտարբեր չէ ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ճակատագրի նկատմամբ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունն անտարբեր չէ Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ճակատագրի նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մոսկվայում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք մշտապես աջակցում ենք այն սկզբունքին, համաձայն որի տարբեր երկրներում գրասենյակները բացվում են՝ ելնելով ԵԱՀԿ անդամ տվյալ երկրի ցանկությունից: Այս դեպքում մենք անտարբեր չենք հատկապես այն պատճառով, որ Հայաստանի գրասենյակը ղեկավարում է ՌԴ քաղաքացին»,- նշեց Լավրովը:
Նա ընդգծեց, որ ծրագրերը, որով այս կամ այն երկրում զբաղվում է տվյալ գրասենյակը, պետք է համապատասխանեն ԵԱՀԿ սկզբունքներին և չպետք է որևէ կասկած առաջացնեն: «Տվյալ դեպքում հարցեր են առաջացել մեր ադրբեջանցի գործընկերների մոտ: Սկզբում Գերմանիայի, իսկ հետո արդեն Ավստրիայի նախագահությունն ակտիվորեն աշխատանքներ է տանում, որպեսզի այդ հարցերը լուծվեն: Ավստրիայի նախագահության պատրաստած վերջին առաջարկը լուծում է առաջացած բոլոր խնդիրները: Հուսով եմ, որ դրան հնարավոր կլինի վերադառնալ մոտ ժամանակներս և որ դա կօգնի հաղթահարել ԵԱՀԿ համար ոչ այդքան ցանկալի իրավիճակը»,- ասաց ՌԴ արտգործնախարարը:

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Russia isn’t indifferent over the fate of the OSCE Yerevan office, Russia’s foreign minister Sergey Lavrov said at a joint press conference with Armenia’s FM Edward Nalbandian in Moscow.
“We always assist the principle, according to which offices are opened in different countries – based on the desire of the given OSCE member state. In this case we aren’t indifferent especially because the Armenian office is headed by a Russia citizen”, Lavrov said.
He stressed that the programs, which the given office in any country is engaged in, must be in line with the OSCE principles and must not cause any suspicion. “In this case questions were raised by our Azerbaijani colleagues. Initially the German, and then the Austrian chairmanship is actively carrying out works in order to solve those issues. The latest proposal of the Austrian chairmanship solves all problems. I hope we will be able to return to it soon and it will help in overcoming the not so desirable situation for the OSCE”, he said.