Հայաստանում մեկ տարում 3714 գործազուրկ երիտասարդ աշխատանք է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբաղվածության տարածքային կենտրոնների միջոցով աշխատանքի ընդունվածների թիվը 2016թ-ին աճել է նախորդ` 2015-ի համեմատ: 2016-ին աշխատանքի է տեղավորվել 17 473 աշխատանք փնտրող, 2015-ին՝ 16 598: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Զբաղվածության պետական գործակալության տեղեկատվական ապահովման բաժնի պետ Ցողիկ Բեժանյանը:
«2016-ին աշխատանքի ընդունվածներից 3714-ը եղել է գործազուրկ երիտասարդ, որից 816-ը ապահովվել է սեզոնային կամ ժամանակավոր աշխատանքով: Աշխատանքի ընդունվածներից 990-ը եղել է հաշմանդամություն ունեցող անձ, որից 764-ն ստացել է սեզոնային կամ ժամանակավոր աշխատանք: Աշխատանքի տեղավորվածների 18.5%-ն աշխատում է արդյունաբերության, 17.2%-ը` մեծածախ և մանրածախ առևտրի, ավտոմեքենաների և մոտոցիկլների նորոգման, 17.3%-ը` սպասարկման և այլ ծառայությունների, 8.1%-ը` կրթության, 7.5%-ը`առողջապահության և բնակչության սոցիալական սպասարկման ոլորտներում»,- ասաց Ցողիկ Բեջանյանը:
Տարեսկզբից իրականացվել են կայուն և ժամակավոր զբաղվածություն ապահովող ծրագրեր:
Կայուն զբաղվածության ծրագրերի շրջանակներում իրականցվել է, օրինակ, «Գործազուրկների և աշխատանքից ազատման ռիսկ ունեցող` աշխատանք փնտրող անձանց մասնագիտական ուսուցման կազմակերպում», որի շրջանակներում պայմանագիր է կնքվել 1284 գործազուրկի հետ: «Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց փոքր ձեռնարկատիրական գործունեության աջակցության տրամադրում» ծրագրի շրջանակներում 82 գործազուրկ ընդգրկվել է կազմակերպված մասնագիտական ուսուցման դասընթացներում: <<Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորման դեպքում գործատուին աշխատավարձի մասնակի փոխհատուցման և հաշմանդամություն ունեցող անձին ուղեկցողի համար դրամական օգնության տրամադրում» ծրագրում ընդգրկվել է 418 անձ: Աշխատանքի տոնավաճառի կազմակերպում>> ծրագրով իրականացվել է թվով 11 տոնավաճառ: Ծրագրի արդյունքում աշխատանքի է տեղավորվել 833 աշխատանք փնտրող անձ: «Գործազուրկին այլ վայրում աշխատանքի տեղավորման աջակցության տրամադրում» ծրագրով այլ վայր աշխատանքի է գործուղվել 25 անձ, որից 13-ը կին: «Ձեռք բերած մասնագիտությամբ մասնագիտական աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար գործազուրկներին աջակցության տրամադրում» ծրագրով աշխատանքային պրակտիկա է անցել 473 գործազուրկ:
Ժամանակավոր զբաղվածությանը նպաստող ծրագրերի շրջանակներում, օրինակ, «Սեզոնային զբաղվածության խթանման միջոցով գյուղացիական տնտեսությանն աջակցության տրամադրում» ծրագրով՝ 10 մարզերի 451 համայնքում կնքվել է 5967 պայմանագիր: Ծրագրերում ընդգրկել է 7640 շահառու: Ծրագրի իրականացման արդյունքում մշակել է 9746.7 հա հողատարածք: «Վարձատրվող հասարակական աշխատանքների կազմակերպման միջոցով գործազուրկների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովում» ծրագրի մեջ ներառվել է 27 համայնք (որից 11-ը` քաղաքային, 16-ը` գյուղական): Իրականացվել է 33 ծրագիր: Ծրագրում ընդգրկված անձանց թիվը կազմել է 287 անձ: «Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց գործատուներին այցելության համար դրամական օգնության տրամադրում» ծրագրում ընդգրկվել է 2005 անձ: «Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց անասնապահությամբ (տավարաբուծությամբ, ոչխարաբուծությամբ, խոզաբուծությամբ, թռչնաբուծությամբ) զբաղվելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագրում ընդգրկվել է 54 գործազուրկ:
Զբաղվածության պետական գործակալության տվյալների համաձայն՝ 2016թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ աշխատանք փնտրողների թիվը կազմել է 95.8 հազար: Նրանցից գործազուրկների թվաքանակը կազմել է 84.4 %-ը, կամ 80.5 հազար մարդ: Երիտասարդների թվաքանակը կազմել է գործազուրկների 23.6 %-ը կամ 19.2 հազ. մարդ, իսկ հաշմանդամություն ունեցող անձիք 3,6%-ը կամ 2.9 հազ. մարդ:

В Армении в течение года 3714 молодых безработных получили работу
В Армении в 2016 году увеличилось число поступивших на работу посредством местных центров занятости, по сравнению с 2015 годом. В 2016 году на работу были приняты 17 473 соискателей, а в 2015 – 16 598.
Об этом в беседе с «Арменпресс» заявила руководитель отдела информационного обеспечения Государственного агентства занятости Цовик Бежанян.
Из поступивших на работу в 2016 году 3714 были молодые безработные, 816 из них были обеспечены сезонной или временной работой. 990 поступивших на работу – это люди с инвалидностью, из которых 764 получили сезонную или временную работу. 18,5% поступивших на работу граждан заняты в промышленной сфере, 17,2% - в оптовой и розничной торговле, ремонте автомобилей и мотоциклов, 17,3% - в сфере услуг и других службах, 8,1% - в сфере образования, 7,5% - в сфере здравоохранения и социального обслуживания населения”, - заявил она.
В рамках Программ стабильной занятости была осуществлена, к примеру, “Организация профессионального обучения безработных, лиц, занятых поисками работы, либо оказавшихся на грани увольнения”. В рамках программы были подписаны договоры с 1284 безработными.
В рамках программы “Поддержка малой предпринимательской деятельности неконкурентных на рынке труда лиц” 82 безработных были включены в процесс организованного профессионального обучения. и пр.
В программу “Предоставление денежной помощи работодателю в случае приема на работу неконкурентных на рынке труда лиц для частичного возмещения заработной платы или сопровождающему лиц с инвалидностью” были включены 418 человек. По программе “Организация ярмарки труда” было проведено 11 ярмарок. В результате работой были обеспечены 833 соискателя.
В рамках программ по поддержке временной занятости, например, в результате реализации программы “Предоставление помощи крестьянским хозяйствам посредством стимулирования сезонной занятости” в 451 общине 10 областей Армении было подписано 5967 договоров. В программы были включены 7640 бенефициаров. В результате реализации программы было обработано 9746,7 гектаров земли.
В программу “Обеспечение временной занятости посредством организации оплачиваемой общественной работы” были включены 27 общин (11 городских и 16 сельских). Реализованы 33 программы. Число лиц, включенных в программу, составило 287 человек.
Программа “Предоставление денежной помощи за посещение неконкурентными на рынке труда лицами работодателей” охватила 2005 человек. В программу “Предоставление помощи в виде занятости в скотоводстве (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, свиноводство, птицеводство)” вошли 54 безработных.
Согласно данным Государственного агентства занятости, по положению на 31 декабря 2016 года, число соискателей работы составило 95,8 тысяч человек. 84,4% или 80,5 тыс. человек из них – это безработные. Число молодых составило 23,6% или 19,2 тыс. человек, а лиц с инвалидностью – 3,6% или 2,9 тыс. человек.