Կոլումբիայի նախագահն այցելել Է զինաթափման գործընթացն սկսած ապստամբներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսը փետրվարի 20-ին այցելել Է այն անցումային գոտիներից մեկը, որտեղ տեղի Է ունենում Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժերի (ԿՀԶՈՒ) ապստամբների կենտրոնացման եւ զինաթափման գործընթացը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պատմակա՛ն նորություն: Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժերը հավաքվում են զինաթափման համար, այժմ մեր հերթն Է, որպեսզի միասին կառուցենք խաղաղություն, որը մեք այնպես ցանկանում Էինք»,- գրել Է Սանտոսը Twitter-ի՝ իր միկրոբլոգում՝ ամփոփելով Պուտումայոյի դեպարտամենտում այդ գոտի այցելության արդյունքները:
Անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին Սանտոսը եւ ԿՀԶՈՒ-ի առաջնորդ Ռոդրիգո Լոնդոնիո Էչեվեռին՝ Տիմոչենկո մականունով, ստորագրեցին երկրում հաշտության վերջնական համաձայնագիրը, որը պետք Է վերջ դնի ավելի քան կեսդարյա ներքին հակամարտությանը, որը 220 հազար մարդու կյանք Է խլել: Այժմ սկսվել Է ապստամբական ուժերի անմիջական զինաթափումը:
Սանտոսի խոսքով՝ զինաթափման գործընթացն անդառնալի բնույթ Է կրում: «Մեզ դժվարին ճանապարհ Է սպասում, դեռեւս մնում են բազմաթիվ խոչընդոտներ, մարտահրավերներ, որոնք անհրաժեշտ Է հաղթահարել, բայց մենք հասանք այս անդառնալի փուլին»,- Կոլումբիայի ղեկավարի խոսքից մեջբերում Է անում La.Fm ռադիոկայանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава Колумбии посетил повстанцев, начавших процесс разоружения
Президент Колумбии Хуан Мануэль Сантос в понедельник посетил одну из переходных зон, где проходит процесс концентрации и разоружения повстанцев из Революционных вооруженных сил Колумбии (РВСК).
"Историческая новость! РВСК концентрируются для разоружения, теперь — наша очередь, чтобы вместе построить мир, который мы так хотели", — написал Сантос в своем микроблоге в Twitter по итогам посещения такой зоны в департаменте Путумайо,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В конце ноябре прошлого года Сантос и лидер РВСК Родриго Лондоньо Эчеверри по прозвищу Тимоченко подписали окончательное соглашение о мире в стране, которое должно положить конец более чем полувековому внутреннему конфликту, унесшему жизни 220 тысяч человек. Теперь началось непосредственное разоружение повстанческих сил.
По словам Сантоса, процесс разоружения носит необратимый характер. "Нам предстоит трудная дорога, все еще остается множество препятствий, вызовов, которые нужно победить, но мы пришли к этому необратимому этапу", — приводит радио La.Fm слова главы Колумбии.