Բասկերի երկրի ներկայացուցիչները հյուրընկալվել են Արցախի խորհրդարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 20-ին ընդունել է Բասկերի երկրի ներկայացուցիչներ՝ Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) նախկին պատգամավոր Ինակի Ֆերնանդես Իրազաբալբեիտային,  Իսպանիայի և Բասկերի երկրի խորհրդարանների նախկին անդամ Ռաֆա Լարեյնային, Բասկերի Ազգայնական կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիային և Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա Լոպես դա Լակալային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Խորհրդարանի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել նրանց՝ Արցախում դիտորդական առաքելություն կատարելու հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ յուրաքանչյուր նման միջոցառում՝ լինի հանրաքվե կամ ընտրություն, քաղաքական քննություն են երիտասարդ պետության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ինակի Իրզաբալբեիտան ընդգծել է, որ Արցախը և Բասկերի երկիրը  կիսում են նույն արժեքները՝  ի դեմս խաղաղության ու ժողովրդավարության­­:
«Այստեղ մենք տեսնում ենք իրական ժողովրդավարություն և խոսքի ազատություն»,-նշել ԵԽ նախկին պատգամավորը:
Եվրոպական Ազատ դաշինքի բյուրոյի անդամ Լորենա դա Լակալան, ներկայացնելով իր դիտարկումները հանրաքվեի ընթացքում, նշել է, որ օրվա ընթացքում եղել է 14 ընտրատեղամասում և ականատես է եղել գործող ժողովրդավարության:
«Այստեղ կան ժողովրդավարական տարրեր և արժեքներ, որոնք մեզ մոտ բացակայում են: Ես հիացած եմ հատկապես Սահմանադրության նախագծի 36-րդ հոդվածով, որտեղ նշվում է, որ եթե զավակը վճարունակ է, ապա պարտավոր է հոգ տանել իր ծնողների մասին: Դրանք վեհ արժեքներ են, որոնք, ցավոք սրտի, մեզ մոտ իսպառ վերացել են»,-ընդգծել է Լորենա Լոպեսը:
Բասկերի Ազգայնական կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քարտուղար Խոսե Մարի Էտչեբերիան, ով առաջին անգամ է Արցախում, կարևորել է այն փորձը, որը այս օրերի ընթացքում կուտակել է Լեռնային Ղարաբաղում.
«Ես այսօր հասկացա՝ կապ չունի բնական ռեսուրս ունես, թե ոչ, հարուստ ես, թե ոչ, կարևորը կայունությունն է համոզմունքներում և արժեքներում, ինչը դուք ունեք: Չնայած այդքան զրկանքներին ու կորուստներին՝ դուք չեք կորցրել ձեր ինքնությունը և տնօրինում եք ձեր ճակատագիրը: Մենք պատրաստրաստակամ ենք օգնելու ձեզ ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու գործում»,-նշել է Խոսե Մարի Էտչեբերիան:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը հեռանակարային է գնահատել Բասկերի երկրի հետ հետագա համագործակցությունը:

NKR Speaker of Parliament holds meeting with Basque Country representatives
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Ashot Ghulyan, Speaker of Parliament of Nagorno Karabakh Republic, held a meeting on February 20 with representatives of the Basque Country: former MEP Inaki Irazabalbeitia Fernandez, former MP of Spain and Basque Country Rafa Larreina, Secretary of the foreign relations committee of the Basque Nationalist Party Jose Maria Etxeberria and member of the European Free Alliance Lorena Lopez de Lacalle, the Press Service of the NKR Parliament told ARMENPRESS.
Ashot Ghulyan expressed gratitude for accepting the invitation of carrying out observer mission in Nagorno Karabakh and mentioned that any such event, be it election or referendum, are political tests for the young state.
Thanking for the reception, Inaki Irazabalbeitia stressed that Nagorno Karabakh and Basque Country share the same values – peace and democracy.
“Here we see true democracy and freedom of expression”, the former MEP said.
Lorena Lopez de Lacalle, member of the European Free Alliance bureau, presented her observations during the referendum and said she was present in 14 polling stations during the day and witnesses a functioning democracy.
“There are democratic elements and values here which we don’t have. I  am delighted especially with the 36th article of the Constitutional draft, which says if the child is able, he/she is obliged to care for his parents. These are high values, which, unfortunately, have completely disappeared in our system”, Lopez said.
Secretary of the foreign relations committee of the Basque Nationalist Party Jose Maria Etxeberria, who visited Nagorno Karabakh for the first time, highlighted the experience which he gained during these days in the country.
“Today I understood, doesn’t matter if you have natural resources or not, if you are rich or not, the important thing is stability in values and convictions, which you have. Despite all the deprivations and losses, you haven’t lost your identity and you are in charge of your destiny. We are willing to help you in protecting your right to self-determination”, Etxeberria said.