ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են արել վերսկսել ԼՂ հարցով համապարփակ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը փետրվարի 16-ի առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ Մյունխենում, որտեղ կայացել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ նախարարների հետ քննարկել են շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող ներկայիս իրավիճակը: Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա և որ պատերազմը տարբերակ չէ` կոչ անելով կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել ինչպես տեղերում, այնպես էլ հանրային հաղորդակցության մեջ ու պատրաստել իրենց բնակչություններին խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի:
Համանախագահները կոչ են արել կողմերին նաև պահպանել 1994-1995թ.թ. հրադադարի պայմանագրերը, որոնք թշնամական գործողությունների դադարեցման հիմքն են հանդիսանում: Համանախագահները հղում են արել իրենց երկրների նախագահների կողմից 2011թ-ին ընդունված Դովիլի հայտարարությանը` ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն կբերի ավելի շատ տառապանքի ու կործանման և կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Համանախագահները կողմերի հետ կարծիքներ են փոխանակել այն քայլերի շուրջ, որոնք կբերեն 2016թ. Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների որոշումների իրականացմանը` նպատակ ունենալով կայունացնել իրավիճակի հակամարտության գոտում: Համանախագահները ընդգծել են առավել մեծ ճկունություն ցուցաբերելու կարիքը` կայուն կարգավորման հասնելու համար հնարավորինս շուտ համապարփակ բանակցությունները վերսկսելու հարցում:
Համանախագահներն ընդունել են, որ ադրբեջանցի զինծառայողի մարմինը վերադարձնելու Հայաստանի իշխանությունների վերջին որոշումն օգտակար հումանիտար քայլ էր: Երկու նախարարներն էլ վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը միջազգային հումանիտար պարտականությունները կատարելու հարցում, այդ թվում նրանք, որոնք սահմանվել են 2010թ-ի հոկտեմբերին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի նախագահների Աստրախանում ընդունած համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահները տեղյակ են, որ 2017թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում նախատեսված է անցկացնել սահմանադրական հանրաքվե: Չնայած, որ համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունները նման ընթացակարգը դիտում են որպես իրենց բնակչության հանրային կյանքը կազմակերպելու ջանք, նրանք կրկին ընդգծում են, որ որևէ երկիր, այդ թվում` Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Ըստ այդմ, համանախագահները չեն ընդունում 2017թ. փետրվարի 20-ի հանրաքվեի արդյունքները` որպես Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա ազդող: Համանախագահները նաև ընդգծում են, որ արդյունքները որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ ու տևական կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների ելքը: Համանախագահները ծրագրում են այցելել տարածաշրջան մարտին:

Co-Chairs of the OSCE Minsk Group urge to resume NK comprehensive negotiations
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. The OSCE MG co-chairs issued a statement on their meetings on February 16 with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Munich.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France and Richard Hoagland of the United States of America) met yesterday with the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian and the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov, separately and then jointly.
The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings. The Co-Chairs discussed with the Ministers the current situation along the Line of Contact and the Armenia–Azerbaijan border. The Co-Chairs reiterated that there is no alternative to a peaceful solution to the conflict and that war is not an option, and called upon the sides to exercise restraint on the terrain as well as in their public communications and to prepare their population for peace and not for war.
The Co-Chairs also urged the Sides to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements that constitute the foundation of the cessation of hostilities. The Co-Chairs recalled the May 2011 joint statements of their Presidents in Deauville emphasizing that the use of force would only bring more suffering and devastation and would be condemned by the international community. The Co-Chairs shared their views with the Sides on the steps which should be taken toward implementing decisions from the 2016 Summits in Vienna and St. Petersburg aimed at stabilizing the situation in the conflict zone.
The Co-Chairs stressed to the Ministers the need to demonstrate greater flexibility and to resume comprehensive negotiations on reaching a lasting settlement as soon as possible. The Co-Chairs recognized that the Armenian authorities’ recent decision to return the body of an Azerbaijani serviceman was a helpful humanitarian gesture. The two Ministers reiterated their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations including those of the Astrakhan Declaration of October 2010 issued by the Presidents of Armenia, Azerbaijan, and the Russian Federation. The Co-Chairs are aware that a so-called constitutional referendum is scheduled to take place in Nagorno-Karabakh on February 20, 2017. Although the Co-Chairs note that the de-facto Nagorno-Karabakh authorities view the use of such a procedure as an effort to organize the public life of their population, they underscore again that no countries, including Armenia and Azerbaijan, recognize Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state.
Accordingly, the Co-Chairs do not accept the results of the referendum on February 20 as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh. The Co-Chairs also stress that the results in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-Chairs plan to travel to the region in March."