ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են արել վերսկսել ԼՂ հարցով համապարփակ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը փետրվարի 16-ի առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ Մյունխենում, որտեղ կայացել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ նախարարների հետ քննարկել են շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող ներկայիս իրավիճակը: Համանախագահները վերահաստատել են, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա և որ պատերազմը տարբերակ չէ` կոչ անելով կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել ինչպես տեղերում, այնպես էլ հանրային հաղորդակցության մեջ ու պատրաստել իրենց բնակչություններին խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի:
Համանախագահները կոչ են արել կողմերին նաև պահպանել 1994-1995թ.թ. հրադադարի պայմանագրերը, որոնք թշնամական գործողությունների դադարեցման հիմքն են հանդիսանում: Համանախագահները հղում են արել իրենց երկրների նախագահների կողմից 2011թ-ին ընդունված Դովիլի հայտարարությանը` ընդգծելով, որ ուժի կիրառումը միայն կբերի ավելի շատ տառապանքի ու կործանման և կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Համանախագահները կողմերի հետ կարծիքներ են փոխանակել այն քայլերի շուրջ, որոնք կբերեն 2016թ. Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների որոշումների իրականացմանը` նպատակ ունենալով կայունացնել իրավիճակի հակամարտության գոտում: Համանախագահները ընդգծել են առավել մեծ ճկունություն ցուցաբերելու կարիքը` կայուն կարգավորման հասնելու համար հնարավորինս շուտ համապարփակ բանակցությունները վերսկսելու հարցում:
Համանախագահներն ընդունել են, որ ադրբեջանցի զինծառայողի մարմինը վերադարձնելու Հայաստանի իշխանությունների վերջին որոշումն օգտակար հումանիտար քայլ էր: Երկու նախարարներն էլ վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը միջազգային հումանիտար պարտականությունները կատարելու հարցում, այդ թվում նրանք, որոնք սահմանվել են 2010թ-ի հոկտեմբերին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի նախագահների Աստրախանում ընդունած համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահները տեղյակ են, որ 2017թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղում նախատեսված է անցկացնել սահմանադրական հանրաքվե: Չնայած, որ համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունները նման ընթացակարգը դիտում են որպես իրենց բնակչության հանրային կյանքը կազմակերպելու ջանք, նրանք կրկին ընդգծում են, որ որևէ երկիր, այդ թվում` Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Ըստ այդմ, համանախագահները չեն ընդունում 2017թ. փետրվարի 20-ի հանրաքվեի արդյունքները` որպես Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա ազդող: Համանախագահները նաև ընդգծում են, որ արդյունքները որևէ կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ ու տևական կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների ելքը: Համանախագահները ծրագրում են այցելել տարածաշրջան մարտին:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали вернуться к переговорам по вопросу карабахского конфликта
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США), а также Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик 16-го февраля в Мюнхене провели отдельные встречи с министрами ИД Армении Эдвардом Налбандяном и Азербайджана – Мамедьяровым. Как передает «Арменпресс», в заявлении, распространенном сопредседателями Минской группы ОБСЕ, подчеркивается, что с министрами ИД Армении и Азербайджана обсуждались вопросы ситуации на линии соприкосновения в НКР и на границе Армения-Азербайджан. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ подтвердили, что альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта нет, призвав стороны к сдержанности как на местах, так и в публичных заявлениях, и готовить свое население к миру, а не к войне.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны соблюдать условия перемирия по соглашениям 1994-1995 годов, которые стали основой для прекращения огня. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ сослались на заявление президентов своих стран, принятое в 2011году в Довиле, подчеркнув, что применение силы приведет лишь к ненужным жертвам, страданию, и будет осуждено международным сообществом. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обменялись со сторонами мнениями о тех шагах, которые приведут к осуществлению решений, принятых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году с целю стабилизации ситуации в регионе.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ подчеркнули, что необходимо проявить больше гибкости для того, чтобы вернуться к переговорам по вопросу карабахского конфликта. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ приняли, что решение армянских властей о возвращении тела погибшего азербайджанского военнослужащего стало полезным гуманитарным шагом.
Министры ИД Армении Эдвард Налбандяном и Азербайджана – Мамедьяров, подтвердили свои обязательства по исполнению международным гуманитарных обязательств, в том числе, тех, которые были установлены в октябре 2010 года в Астрахани в совместном заявлении президентов Армении, Азербайджана и РФ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ осведомлены о том, что на 20-е февраля в НКР назначено проведение конституционного референдума. Несмотря на то, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ рассматривают проведение конституционного референдума «де-факто» властями НКР как попытку организовать огщественную жизнь в НКР, они вновь подчеркивают, что ни одна страна, в том числе, Армения и Азербайджан, не признают НКР в качестве суверенного государства. В соответствии с этим, сопредседатели Минской группы ОБСЕ не принимают результаты конституционного референдума как влияющие на статус НКР. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ подчеркнули, что результаты конституционного референдума никак не преопределяют окончательный статус НКР и как выход из длительных переговоров, направленных на мирное урегулирование карабахского конфликта.