Apple-ի ղեկավարը հորդորել է պայքարել կեղծ տեղեկատվության դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple-ի գլխավոր տնօրեն Թիմ Քուկը կեղծ նորությունները համարել Է համաշխարհային կարեւորագույն խնդիրներից մեկը եւ աշխարհի բոլոր երկրների կառավարություններին կոչ Է արել միավորվել խոշորագույն կորպորացիաների հետ՝ կեղծ տեղեկատվության  դեմ արդյունավետորեն պայքարելու համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա պատմել Է The Telegraph-ում հրապարակված հարցազրույցում:
Քուկի խոսքով՝ կեղծ նորությունների համաճարակը վիթխարի վտանգ Է թաքցնում իր մեջ, չԷ որ այն «սպանում Է մարդկանց գիտակցությունը», եւ պահանջում Է կոշտ միջոցների գործադրում իշխանությունների եւ խոշոր տեխնոլոգիական կորպորացիաների կողմից: «Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ հաղթում Է նա, ով ընկնում Է քլիքների քանակի, այլ ոչ թե ճշմարտության հետեւից»,- հայտարարել Է նա:
Apple-ի ղեկավարը նաեւ հավելել Է, որ կեղծ տեղեկատվության դեմ պայքարելու համար բոլոր երկրների կառավարությունները պետք Է համատեղ ստեղծեն պաշտպանության հատուկ միջոցներ: «Մենք պետք Է փորձենք արմատախիլ անել կեղծ նորությունները՝ ըստ որում չչոքելով ազատության  եւ մամուլի բկին»,- նշել Է Քուկը:
Նրա կարծիքով՝ այդ մոտեցումը կօգնի «հուսալի եւ ճշմարտացի զանգվածային լրատվամիջոցների» հաղթելուն: «Կեղծ նորությունների ժողովրդայնությունը կարճաժամկետ երեւույթ Է: Ես չեմ հավատում, որ մարդիկ իրոք դրանց տարածում են ցանկանում»,- եզրափակել Է նա:

Глава Apple назвал одну из «важнейших мировых проблем»
Генеральный директор Apple Тим Кук назвал фейковые новости одной из важнейших мировых проблем и призвал правительства всех стран мира объединиться с крупнейшими корпорациями, чтобы эффективно бороться с ложной информацией. Как передает Арменпресс, об этом он рассказал в интервью The Telegraph.
По словам Кука, эпидемия фейковых новостей таит в себе огромную опасность, ведь она «убивает сознание людей» и требует применения жестких мер со стороны властей и крупных технологических корпораций. «Мы живем в тот период времени, когда побеждает тот, кто гонится за количеством кликов, а не за правдой», — заявил он.
Глава Apple также добавил, что для борьбы с ложной информацией правительствам всех стран совместно необходимо создать специальные инструменты защиты. «Мы должны попытаться искоренить фейковые новости, не наступив при этом на горло свободе слова и печати», — отметил Кук.
По его мнению, такой подход поможет победе «надежных и правдивых СМИ». «Популярность фейковых новостей — это краткосрочное явление. Я не верю, что люди действительно хотят их распространения», — резюмировал он.