«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը 2018թ-ի մարտին կթողարկի ոսկու առաջին ձուլակտորը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ԲԲԸ նախագահ և գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի գլխավորած  պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության լրատվական ծառայությունից, ողջունելով հյուրերին, նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանում ընկերության գործունեության առնչությամբ և հավելել, որ ցանկանում է տեղեկանալ իրականացվող ընթացիկ աշխատանքի մասին, ինչպես նաև պատրաստ է լսել խնդիրների և առաջարկությունների մասին։
«Ուրախ եմ ծրագրի մեկնարկի համար և հուսով, որ շինարարական աշխատանքը նոր թափով կշարունակվի ու 2018 թվականի մարտին ձեռնարկությունը կշահագործվի և կթողարկի իր առաջին արտադրանքը», - ասել է Սուրեն Կարայանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կառավարությունը կարևորում է այս ծրագիրը, որը կնպաստի Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը։
Հովարդ Սթիվենսոնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարար Կարայանին ընդունելության համար և տեղեկացրել, որ Ջերմուկում  շինարարական աշխատանքը նոր թափ է ստանում, և 2018 թվականի մարտին «Լիդիան Արմենիա»-ն կթողարկի ոսկու առաջին ձուլակտորը։
«Մեզ համար շատ հեշտ է աշխատել Հայաստանի կառավարության հետ, քանի որ այն շատ բաց է և արագ է արձագանքում մեր բոլոր առաջարկություններին: Ծրագիրն իրականացնելու ենք 18 ամսվա ընթացքում՝ սկսած ներկա ժամանակաշրջանից մինչև 2018 թվականը: Պատրաստվում ենք 370 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել և 700 աշխատատեղ ստեղծել 10 տարով (մշտական) և 1300-ը` համատեղ։ Այս ծրագրով սպասվում է տարեկան 259 միլիոն դոլարի արտահանում և 370 միլիոն դոլարի ներդրում: Կարծում եմ` այն կօգնի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը իրագործելու իր բոլոր նպատակներն ու ծրագրերը», - նշել է Հովարդ Սթիվենսոնը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը նախարարին են ներկայացրել ծրագրի իրականացմանն առնչվող որոշ խնդիրներ, որոնք նախարարը խոստացել է քննարկել և դրանց լուծումների վերաբերյալ առաջարկությունների մասին տեղեկացնել ընկերության ղեկավարությանը։

YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Minister of Economic Development and Investments of Armenia Suren Karayan received the delegation led by President, CEO and Director of "Lydian International” Ltd Howard Stevenson.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Ministry of Economic Development and Investments, the Minister expressed satisfaction over the activities of the company in Armenia and added he would like to be informed on the ongoing works and expressed readiness to listen to problems and proposals.
“I am glad for the launch of the project and hope the construction works will continue at a faster pace and the enterprise will start operating in March, 2018 releasing its first product”, Suren Karayan said, adding the Armenian Government attaches great importance to this project, which will foster the development of mining industry in Armenia.
Howard Stevenson thanked the Minister for the reception and informed that new pace is given to the construction works in Jermuk city and “Lydian Armenia” will issue its first gold bar in March, 2018.
"‘We find it very easy to work with the Government of Armenia since it is very open and prompt in responding to any of our proposals. We will implement the projects within 18 months, starting from now till 2018. We plan to invest 370 million USD and create 700 permanent jobs for 10 years and 1300 will combine jobs. By this project we expect to export products amounting to 259 million USD annually with an investment of 370 million USD. I think it will help the Government of Armenia to implement all its goals and projects”, Howard Stevenson said.
During the meeting the members of the delegation presented some issues related to the implementation of the project. Minister Karayan promised to discuss them and inform the leadership of the company on proposals.