«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը 2018թ-ի մարտին կթողարկի ոսկու առաջին ձուլակտորը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է «Լիդիան ինթերնեյշնլ» ԲԲԸ նախագահ և գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի գլխավորած  պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության լրատվական ծառայությունից, ողջունելով հյուրերին, նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանում ընկերության գործունեության առնչությամբ և հավելել, որ ցանկանում է տեղեկանալ իրականացվող ընթացիկ աշխատանքի մասին, ինչպես նաև պատրաստ է լսել խնդիրների և առաջարկությունների մասին։
«Ուրախ եմ ծրագրի մեկնարկի համար և հուսով, որ շինարարական աշխատանքը նոր թափով կշարունակվի ու 2018 թվականի մարտին ձեռնարկությունը կշահագործվի և կթողարկի իր առաջին արտադրանքը», - ասել է Սուրեն Կարայանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կառավարությունը կարևորում է այս ծրագիրը, որը կնպաստի Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը։
Հովարդ Սթիվենսոնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախարար Կարայանին ընդունելության համար և տեղեկացրել, որ Ջերմուկում  շինարարական աշխատանքը նոր թափ է ստանում, և 2018 թվականի մարտին «Լիդիան Արմենիա»-ն կթողարկի ոսկու առաջին ձուլակտորը։
«Մեզ համար շատ հեշտ է աշխատել Հայաստանի կառավարության հետ, քանի որ այն շատ բաց է և արագ է արձագանքում մեր բոլոր առաջարկություններին: Ծրագիրն իրականացնելու ենք 18 ամսվա ընթացքում՝ սկսած ներկա ժամանակաշրջանից մինչև 2018 թվականը: Պատրաստվում ենք 370 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել և 700 աշխատատեղ ստեղծել 10 տարով (մշտական) և 1300-ը` համատեղ։ Այս ծրագրով սպասվում է տարեկան 259 միլիոն դոլարի արտահանում և 370 միլիոն դոլարի ներդրում: Կարծում եմ` այն կօգնի Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը իրագործելու իր բոլոր նպատակներն ու ծրագրերը», - նշել է Հովարդ Սթիվենսոնը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը նախարարին են ներկայացրել ծրագրի իրականացմանն առնչվող որոշ խնդիրներ, որոնք նախարարը խոստացել է քննարկել և դրանց լուծումների վերաբերյալ առաջարկությունների մասին տեղեկացնել ընկերության ղեկավարությանը։

ООО «Lydian International» выпустит свой первый золотой слиток в марте 2018 года
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян принял делегацию во главе с генеральным директором ООО «Lydian International» Говардом Стивенсоном.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономического развития и инвестиций, Караян выразил удовлетворение в связи с деятельностью компании в Армении и добавил, что хотел бы получать информацию о текущих работах и ​​выразил готовность выслушать проблемы и предложения.
«Я рад запуску проекта и надеюсь, что строительные работы будут продолжаться более быстрыми темпами, и предприятие начнет свою работу в марте 2018 года», - сказал Караян, добавив, что правительство Армении придает большое значение этому проекту, который будет способствовать развитию горнодобывающей промышленности в Армении.
Говард Стивенсон поблагодарил министра за прием и сообщил, что строительным работам в городе Джермук придается новый темп, и «Лидиан Армения» выпустит свой первый золотой слиток в марте 2018 года.
«Мы считаем, что очень легко работать с правительством Армении, поскольку оно очень открыто и отвечает на все наши запросы и предложения. Мы реализуем проекты в течение 18 месяцев, начиная с этого момента до 2018 года мы планируем инвестировать 370 млн долларов и создать 700 постоянных рабочих мест в течение 10 лет и 1300 рабочих мест по совместительству. По этому проекту мы рассчитываем экспортировать продукцию на сумму 259 млн долларов США в год с объемом инвестиций в 370 миллионов долларов. Я думаю, что это поможет правительству Армении реализовать все свои цели и проекты», - сказал Говард Стивенсон.
В ходе встречи члены делегации представили некоторые вопросы, связанные с реализацией проекта. Министр Караян пообещал обсудить их и информировать руководство компании о предложениях.