Սպասվող լրահոս. 30.01.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր՝ հունվարի 30-ին, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը և Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության տեխնիկական օգնության դաշնային բյուրոն կքննարկեն արտակարգ իրավիճակների բնագավառում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծը:
Երևանում կանցկացվի քննարկում ««Ամուլսար» հանքավայրի շահագործման ռիսկերը, դրա վերաբերյալ ՀԿ-ների դիրքորոշումն ու հետագա քայլերի մշակումը» թեմայով: Քննարկումը կազմակերպում է «Civil Voice» ՀԿ-ը: Մեկնարկում է ռուսական բուհերում հայ դիմորդների ընդունելության գործընթացը։ ՌԴ բյուջեից հատկացված միջոցների հաշվին ռուսական բուհերը ուսման հայտեր կընդունեն 2017-2018 թվականների ուսումնական տարվա համար։ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի խորհրդական Օլեգ Շապովալովը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը, «Ինտեր-էքսպո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ադելինա Քոչարյանը կներկայացնեն մանրամասներ գործընթացի վերաբերյալ։
Տեղեկատվական անվտանգության խնդիրներին է անդրադառնալու տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: Նա կխոսի վերջին օրերին ֆեյսբուքում տարածված վիրուսներից, օգտատերերի էջերի վրա հարձակման փորձերից: Նա կներկայացնի անվտանգության այն կանոնները, թե ինչպես չդառնալ ադրբեջանական հաքերների զոհ:
Հայաստանի առկա տնտեսական վիճակի, մարտահրավերների, առաջնահերթությունների մասին կխոսեն տնտեսագետ, ԵՊՀ դոցենտ Բագրատ Ասատրյանը, Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը, ինչպես նաև Մասնագիտական կողմնորոշման մեթոդական կենտրոնն իրականացրել են հետազոտություններ կապված Հայաստանի աշխատաշուկայում զբաղվածության և կրթության փոխադարձ կապի, մասնագիտական կողմնորոշման հիմնախնդիրների հետ: Հետազոտության արդյունքները կներկայացնեն ինստիտուտի և կենտրոնի տնօրեններ Արման Սարգսյանը, Հայկուհի Գևորգյանը:
Օրերս Գավառի Հացառատ թաղամասում գերեզման փորելիս բացվել է ուրարտական շրջանի դամբարան: Ինչ գտածոներ են հայտնաբերվել, և որն է դրանց արժեքը: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գործունեությունը և պեղումները կներկայացնի գիտական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը:

Предстоящие новости: 30.01.2017
Сегодня, 30-го января, между  МЧС РА  и Техбюро МВД Германии состоится обсуждение  меморандума о взаимопонимании в сфере сотрудничестве в  чрезвычайных ситуациях – с последующим подписанием.
Участвуют вр.и.о. министра ЧС Айкарам Мхитарян, главный  комиссар ТЮ МВД ФРГ Альберт Брёмме и посланник  ФРГ в  РА Надя  Лихтенбергер.
В Ереване состоится обсуждение по поводу рисков разработок месторождения в Амулсаре, организованное ОО «Civil Voice».
Сегодня, 30-го января, состоится пресс-конференция замминистра ОН Карине  Арутюнян, советника  посольства РФ в  РА Олеаг Шаповалова и др. Тема: к началу приема  заявок о поступлении в  вузы в 2017-18 уч/г.
Сегодня, 30-го января, состоится пресс-конференция эксперта IT-сферы Самвела Мартиросяна. Тема: проблемы  и планы  в IT-сфере в 2017г., система  защиты личных данных в Армении – надежные методы  урегулирования данной  сферы.
Сегодня, 30-го января, состоятся пресс-конференции экономиста, доцента ЕГУ Баграта Асатряна, по теме: экономика РА, приоритеты, прогнозы и ожидания  на  2017 год, а также председателя Союза работодателей  РА Гагика  Макаряна по теме: экономика РА, приоритеты, прогнозы и ожидания  на  2017 год – в свете  предстоящих парламентских выборов.
Сегодня, 30-го января, состоится пресс-конференция директора Нац. Института  социальных исследований Министерства труда и соцвопросов  РА Айкуи Геворкян.
Тема: итоги исследований на рынке труда в 20016г. – обратная  связь между образованием и занятостью.
Завкафедрой  АПУ, замдиректора  НГКО «Служба  охраны заповедников и культурно-исторического пространства Ашот Пилипосян выступит по теме: недавно при копке могилы в  селе  Ацарат (Гавар) обнаружена гробница  урартского периода. Открытия  НГКО и их ценность.