Քաղաքագետը բանակը համարում է Հայաստանում ամենապրոֆեսիոնալ կառույցներից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական բանակն անցել է իր ուրույն ճանապարհը, դառնալով Հայաստանում ամենապրոֆեսիոնալ կառույցներից մեկը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովը:
«Հայկական բանակը միակ հաղթանակած բանակն է տարածաշրջանում: Մեր բանակն անցավ իր ուրույն ճանապարհը, դառնալով պրոֆեսիոնալ կառույց, որը ի վիճակի է արձագանքել այն խնդիրներին, որոնք կան անկայուն  տարածաշրջանում»,- ասաց քաղաքագետը:
Ըստ Մարգարովի` հայ զինվորը աչքի է ընկնում ոչ միայն մարտական պատրաստակամությամբ,  այլև բարոյահոգեբանական կայուն վիճակով: «Այս ամենը կապ ունի հասարակության հետ: Յուրաքանչյուր քաղաքացի պատրաստ է իր աջակցությունը ցուցաբերել այն խնդիրների լուծմանը, որոնք դրված են բանակի առջև: Կապը, որը առկա է  քաղաքացիների և  բանակի միջև հայոց բանակի ձեռքբերումներից և առանձնահատկություններից մեկն է»,- եզրափակեց Մարգարովը:
Հունվարի 28-ը Հայկական բանակի կազմավորման օրն է, այն 25 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունը ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:

Armenian Army is the only triumphed Army in region, says political scientist
YEREVAN, JANAURY 28, ARMENPRESS. The Armenian Army has passed its unique path, becoming one of the most professional structures in Armenia, political scientist Alexander Margarov told ARMENPRESS.
“The Armenian Army is the only triumphed Army in the region. Our Army passed its unique path, becoming a professional structure, which is able to respond to those problems which exist in the unstable region”, he said.
According to Margarov, Armenian soldiers are distinguished not only by their high level combat training, but also stable morale. “All of this is linked with the society. Every citizen is ready to give his assistance to the solution of those problems which the Army is facing. The connection, which exists between the citizens and the Army is one of the achievements and peculiarities of the Armenian Army”, Margarov said.
January 28 marks the 25th anniversary of the establishment of the Armenian Army. On January 28, 1992, the Government adopted a historic decision “On the Defense Ministry of Armenia”, heralding the formation of the Armenian Army. The first draft took place in May of 1992.