Opportunity-ն Մարսի մակերեւույթից լուսանկարել Է լուսինը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարսի մակերեւույթին գտնվող Opportunity ռովերը լուսանկարել Է Դեյմոսին՝ այս մոլորակի երկու արբանյակներից մեկին: Երեք լուսանկարները, որոնցից NASA-ն անիմացիա Է կազմել, մատչելի են գործակալության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լուսանկարները կատարվել են հունվարի 14-ին Opportunity-ի, որն այդ ժամանակ մոլորակի վրա Էր գտնվում մարսյան 4212-րդ օրը,  համայնապատկերային խցիկով: NASA-ի ներկայացրած անիմացիայում Դեյմոսի պայծառությունը նվազեցված Է: Ֆոտոխմբագիրներն այս կերպ աշխատել են աստղերն ավելի լավ ցուցադրել գիշերային երկնքում:
NASA-ի Opportunity ռովերը դեպի Մարս Է արձակվել 2003 թվականի հուլիսի 7-ին Ֆլորիդայի Քանավերալի հրվանդանից՝ Delta II տանող հրթիռի միջոցով: Ենթադրվում Էր, որ այն Կարմիր մոլորակի վրա կաշխատի 90 օր, սակայն շարունակում Է գործել մինչ օրս:

Ровер сфотографировал луну с поверхности Марса
Находящийся на поверхности Марса ровер Opportunity сделал снимки Деймоса — одного из двух спутников данной планеты. Три фотографии, из которых НАСА составило анимацию, доступны на сайте агентства.
Снимки сделаны 14 января панорамной камерой Opportunity, который к тому времени находился на планете 4212-е марсианские сутки. На представленной НАСА анимации яркость Деймоса уменьшена. Таким образом фоторедакторы постарались лучше показать звезды на ночном небе.
Ровер НАСА Opportunity запущен к Марсу 7 июля 2003 года при помощи ракеты-носителя Delta II с космодрома на мысе Канаверал во Флориде. На планете аппарат оказался 25 января 2004 года. Предполагалось, что он проработает на поверхности Красной планеты 90 суток, однако он продолжает функционировать до сих пор,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.