Իրան արտահանվող ապրանքների սերտիֆիկացման համար Հայաստանում ներկայացուցչություններ կբացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը Հայաստանից Իրան արտահանման ծավալների սահմանափակ լինելը կապում է հարևան երկրի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունվարի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը նշեց, որ քայլեր են իրականացվում Իրան-Հայաստան առևտրաշրջանառության խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ:
«Առևտրաշրջանառության ընթացակարգերի մասով լուծումներ են պայմանավորվել իրանական կողմի հետ: Դա հայկական ապրանքների սերտիֆիկացման խնդիրն է, որի շուրջ արդեն կա դրական արձագանք: Սերտիֆիկացման մարմինները համապատասխան կազմակերպություններ կամ ներկայացուցչություններ կբացեն Հայաստանում, ինչի արդյունքում հայկական ապրանքները տեղում կսերտիֆիկացվեն և ազատորեն մուտք կգործեն իրանական շուկա»,- ասաց Հովհաննես Ազիզյանը:
Փոխնախարարի խոսքով` Իրանի և Հայաստանի նախագահները բանկային փոխանցումների խնդրի հետ կապված պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին, որպեսզի երկու երկրների կենտրոնական բանկերը համատեղ աշխատեն: Նրա համոզմամբ` այդ ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի առաջընթաց կա:

Export procedures from Armenia to Iran to be simplified
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Deputy Minister of the Economic Development and Investments of Armenia Hovhannes Azizyan links the limited volumes of Armenian exports to Iran with the economic sanctions on Iran. “Armenpress” reports the Deputy Minister told the reporters on January 19 that measures are taken to eliminate the obstacles for Armenia-Iran trade turnover.
“We have agreed on solutions with the Iranian side on trade procedures. It is the issue of certification of Armenian exports, over which we already have a positive reaction from Iran. Certification bodies will open relevant organizations or representations in Armenia as a result of which Armenian products will be certificated on site and will enter the Iranian market”, Hovhannes Azizyan said.
According to the Deputy Minister the Armenian and Iranian Presidents reached an agreement over banking transfers, so as the Central Bans of the two states are able to cooperate. To his conviction, there is already some progress in this direction.